zdielať

Vitamín C – zohráva rolu pri prechladnutí?

vitamín c - jakub kapusnak 296131 unsplash - Vitamín C – zohráva rolu pri prechladnutí?
Vitamín C a jeho úloha Jakub Kapusnak

Vitamín C je jedným z najznámejších vitamínov a tiež je nezameniteľným pomocníkom mnohých ľudí bojujúcich proti prechladnutiu. V organizme zohráva niekoľko dôležitých úloh, ktoré sú nenahraditeľné – stojí za stimuláciou imunitného systému, podieľa sa na syntetizovaní kolagénu, ktorý je nevyhnutnou súčasťou našich tkanív a samozrejme je mocným antioxidantom, ktorý bojuje proti voľným radikálom v našom tele a tak pomáha znižovať oxidačný stres a spomaľovať starnutie. Je mnoho úloh, do ktorých sa zapája priamo a ktoré ovplyvňuje svojou prítomnosťou.

vitamín c - diana oborska 1376952 unsplash 819x1024 - Vitamín C – zohráva rolu pri prechladnutí?
autor: Diana OborskaVitamín C je dôležitou súčasťou našej potravy.

Kyselinu L-askorbovú, ako sa vitamín C odborne nazýva, objavíme v čerstvom ovocí a zelenine. Možno vás prekvapí, že jeho najvyššiu koncentráciu objavíme v čerstvej červenej paprike. Keďže patrí medzi vitamíny, ktoré sa rozpúšťajú vo vode, nie je možné, aby si organizmus vybudoval jeho zásobu a tak sme odkázaný na jeho pravidelnú konzumáciu. Množstvo, ktoré potrebujeme sa odvíja od nášho veku a zdravotného stavu, spravidla však hovoríme o dávke 100 mg na jeden deň, ktorú naše telo potrebuje. Vitamín C je obľúbenou kúrou, ktorá nám má pomôcť prekonať prechladnutie ale je naozaj účinný?

Pravdou je, že u väčšiny populácie nie je. Výskumy ukazujú, že vitamín C je účinný pri prechladnutí u ľudí, ktorí sa pravidelne venujú športovej aktivite a tréningu. V tomto prípade je schopný skrátiť dobu prechladnutia na polovicu, ale u bežnej populácie, ktorá požívala vitamín C počas prechladnutia alebo ako prevenciu neboli zaznamenané žiadne výsledky, ktoré by hovorili o skrátení doby trvania či dokonca o existujúcej prevencii.

vitamín c - sydney rae 668604 unsplash 1024x941 - Vitamín C – zohráva rolu pri prechladnutí?
autor: Sydney RaeNajvväčšiu koncentráciu vitamínu C objavíme v červenej paprike.

Napriek tomu je vitamín C pre náš organizmus nevyhnutný a jeho nedostatok sa prejavuje oslabením tkanív a môže dospieť až do vývoja ochorenia s názvom scorbut, ktoré je smrteľné. Dnes sa už našťastie často nevyskytuje a môže za to fakt, že naša populácia konzumuje surové ovocie a zeleninu. Vitamín C sa totiž tepelným spracovaním ničí a neostáva v potrave zachovaný v podstatnom množstve.

Zdroj: athleticsweekly.com

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.