zdielať

5 dôvodov prečo konzumovať tofu

tofu - anh nguyen iaNjZvh3H2w unsplash scaled - 5 dôvodov prečo konzumovať tofu

Tofu je v našich končinách už pomerne známym produktom. Vyrába sa zo sójových bôbov, presnejšie zo syreniny sójového mlieka, ktorá sa následne lisuje do blokov. Predpokladá sa, že tofu je staré viac ako 2000 rokov a pochádza z Číny. Tak ako množstvo vecí, i objavenie tofu sa prikladá náhode. Čínsky kuchár omylom zrazil sójové mlieko, keď do neho počas varenia pridal morské riasy nigary. Dnes je tofu dostupné vo všetkých obchodov s potravinami a stretávame sa s rôznymi druhmi tvarov i príchutí. Pre mnohých znamená tofu vítané spestrenie bežnej stravy a v kuchyni sa s ním dá čarovať na množstvo spôsobov. Dnes vám prezradíme 5 benefitov, ktoré tofu prináša nášmu zdraviu.

tofu - anh nguyen fdXnVBurIvU unsplash scaled - 5 dôvodov prečo konzumovať tofu
autor: Anh NguyenPripravte si tofu na množstvo spôsobov.

1 Obsah biologicky aktívnych látok

Tofu je cenným zdrojom rastlinných bielkovín a obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín. Okrem toho tu objavíme i železo, mangán a fosfor, horčík, meď a zinok. Tofu je z hľadiska výživy skutočne skvelou potravinou, ktorá je nabitá minerálmi i vitamínom B1.

2 Znižovanie hladiny cholesterolu

Vysoký cholesterol trápi mnohých. Tofu, ktoré je bohaté na sójové proteíny, pomáha zatočiť s vysokým cholesterolom a znižovať obsah škodlivého LDL cholesterolu v krvi. Vôbec to s jeho konzumáciou nemusíte preháňať, pokojne stačí ak pre začiatok zaradíte tofu do svojho jedálnička len raz týždenne.

3 Znižuje riziko rakoviny prsníka

V rastlinách sa nachádzajú látky, ktoré dokážu simulovať účinky ľudských hormónov. Do tejto skupiny patria i fytoestrogény – chemické látky, ktoré svojou štruktúrou napodobňujú ľudský estrogén a sú dokonca schopné viazať sa na bunkové receptory, ktoré sú priamo pre estrogén určené. Výskumy na poli rakoviny prsníka ukázali, že nádory často vznikajú kvôli kolísavej hladine estrogénu. Tofu je cenným zdrojom fytoestrogénov, ktoré môžu kolísavú hladinu vyrovnávať a znižovať riziko vzniku rakoviny.

tofu - anh nguyen iJlYqriF X0 unsplash 1024x678 - 5 dôvodov prečo konzumovať tofu
autor: Anh NguyenTofu je chutné a výživné zároveň.

4 Zmiernenie príznakov menopauzy

Menopauza sa spája s nepríjemným priebehom. Opäť tu však dokážu zaúčinkovať fytoestrogény a celkový priebeh menopauzy zmierniť. Vďaka tomu ženy môžu spomaliť i nepríjemný jav súvisiaci s menopauzou, ako je napríklad rednutie kostí.

5 Odľahčenie jedálnička a podpora trávenia

Náš jedálny lístok je často presýtený výrobkami z mäsa, ktoré zaťažujú naše trávenie i životné prostredie. Odľahčiť trávenie na pár dní tým, že zaradíte tofu môže byť skvelý krok. Tofu sa ľahko trávi a nezaťaží Vás.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode