zdielať

Som alergik. Sú zvieratá v byte vhodné pre mňa?

alergia - cat 3266673 1920 - Som alergik. Sú zvieratá v byte vhodné pre mňa?
Aj alergici môžu mať domáce zvieratá, ale musia nájsť to pravé. pixabay.com

Mnoho ľudí sníva o domácom zvieratku, napriek tomu ich zdravotné problémy im to neumožnia. Máme však pre vás dobrú správu. Pri správnom výbere a vhodnom manažmente môžete mať štvornohých miláčikov aj doma.

Srsť, prach či konkrétne krmivo alebo podstieľka, to všetko je strašiakom pre mnohých alergikov pri predstave domáceho zvieraťa v byte. Alergická reakcia u alergikov alebo u astmatikov je vyvolaná bielkovinami v ich koži a v ich slinách. Dobrou správou je, že existujú plemená, ktoré vylučujú menej alergénov. Napriek tomu, môže sa stať, že u toho istého plemena budete kýchať pravidelne a u iného zvieratka toho istého plemena vôbec. Ak si teda chcete zobrať domov psa alebo mačku vyskúšajte s nim stráviť aspoň pár dní, aby ste vedeli či nereagujete práve na neho. Ak však chcete úplnú istotu, navštívte pred tým ako si vezmete zviera alergológa. Často sa totiž stáva, že sa prejavuje pri zvieratách napríklad alergia na peľ, ktorú môžu mať v srsti a nie na samotné zviera. V tom prípade je ideálne zvoliť zviera s ktorým netreba chodiť von.

alergia - dog 2785074 1920 1024x682 - Som alergik. Sú zvieratá v byte vhodné pre mňa?
autor: pixabay.comAlergici by mali dbať na pravidelné vysávanie podlahy a kúpanie zvieraťa.

Dôležitým faktorom pri rozhodovaní, či zvládnete domáce zviera je aj uvedomenie si, že pri zvierati musíte ako alergik extrémne dbať na poriadok a čistotu. Ak chcete mať zviera, mali by ste dbať na to, že ideálnou voľbou v byte sú parkety, aby sa srsť nezachytávala do kobercov. Lekári rovnako neodporúčajú ani závesy. Majitelia zvierat by zároveň mali myslieť aj na to, že svoje zvieratá musia pravidelne kúpať či zbavovať srsti kefou.

Ak sa chcete zbaviť potenciálnych alergénov, odporúčame zvieratá, ktoré sú bez srsti, alebo jej majú málo. Tie vás určite nevystavia tak veľmi alergickým reakciám ako dlhosrsté zvieratá.

Kategórie:

Podobné články