zdielať

Skríning – možnosť záchrany ľudských životov

skríning - marcelo leal k7ll1hpdhFA unsplash - Skríning – možnosť záchrany ľudských životov
Skríning - záchranca ľudských životov Marcelo Leal

Nie je žiadnym tajomstvom, že naša moderná spoločnosť sa v čo najväčšom meradle snaží eliminovať výskyt akútnych i chronických ochorení. Liečba býva úspešná najmä vtedy, ak je zahájená v úplných počiatkoch ochorenia. To je však problematické – ochorenia sa vo svojich skorých štádiách neprejavujú symptómami, ktoré by človeka donútili zájsť k lekárovi a nechať sa vyšetriť. A tak prichádzajú do ordinácie až vtedy, kedy je už ochorenie rozbehnuté. Tomu je však dnes možné predísť účinným skríningom. O čo presne sa jedná?

skríning - kendal james L4iKccAChOc unsplash 1024x683 - Skríning – možnosť záchrany ľudských životov
autor: Kendal James Skríning sa zakladá na vyšetrení pacientov, ktorí nemajú žiadne príznaky daného ochorenia.

Skríning je spojenie biochemických testov, ktoré sa prevádzajú u populácie bez príznakov. Testy pomáhajú odhaliť nielen riziko, ktoré sa nachádza v našom tele, ale i riziko ukryté v našich génoch. Mutácie v genetickej informácii stoja za vznikom rakovinového bujnenia – pre príklad: mutácia v génoch BRCA1/BRCA2 stojí za vznikom rakoviny prsníka, nádorov tráviacej trubice či pankreasu. Účinný skríning pomôže odhaliť či ste nositeľom mutácie v daných génoch a ak áno, pravidelné vyšetrenia vám môžu zachrániť život.

Metóda skríningu je v podstate nová a je potrebné ju stále zdokonaľovať. Zatiaľ je potrebné, aby bola dostatočne citlivá a vedela zachytiť potenciálne ochorenie. Tiež je dôležitá jej cena a nenáročnosť, aby bolo možné ju previesť v podstate kedykoľvek. Dnes sa predovšetkým dbá na účinný skríning rakoviny prsníka, krčku maternice a rakovinu hrubého čreva. Vďaka účinnému skríningu pomaly v populácii pozorujeme nárast prvého štádia rakoviny (kedy dokážeme ochorenie ešte liečiť s vysokou účinnosťou) a pokles tretieho štádia, kedy je už účinná liečba obmedzená.

skríning - haley lawrence HTttz00wkzU unsplash 1024x683 - Skríning – možnosť záchrany ľudských životov
autor: Haley LawrenceSkríning môže zachytiť ochorenie ešte skôr ako sa vôbec objaví alebo rozvinie.

Dnes je mnoho možností ako skríning prevádzať. Stačí na to odber krvi u vášho všeobecného lekára. Existujú však i špecializované centrá, ktoré sa prevádzaním skríningových metód priamo zaoberajú. Môžete sa nechať vyšetriť na viacero ochorení i na tie, ktoré sa vo vašej rodine bežne vyskytujú. Túto službu však už budete musieť zaplatiť, pretože nie je hradená.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.