zdielať

Menia sa vám chute? S prichádzajúcim vekom je to normálne.

jedlo - jeremy bezanger DDfTlZ0uCI8 unsplash scaled - Menia sa vám chute? S prichádzajúcim vekom je to normálne.
zdravie, telo, jedlo, deti, pochutiny unsplash.com

Často sa vám stáva, že začnete jesť jedlo, ktoré ste ako dieťa nemohli ani cítiť a teraz si bez neho neviete predstaviť ani deň? Je je to normálne a prichádza to s vekom.

Olivy, cvikla, kozí syr, káva či pivo. To všetko sú jedlá, ktoré deti ani nemôžu cítiť a dospelí na ich konzumácii nešetria. Možno ste si vždy mysleli, že sa to stáva len vám, ale je to podložené aj odborníkmi.  Je to spôsobené tým, že s vekom strácame chuťové poháriky a cit v nich. Malé deti majú výrazne viac chuťových receptorov, pričom dospelé osoby majú výrazne viac chuťových pohárikov. Deti majú chuťové poháriky aj na vnútornej strane líc a nie len na jazyku. Mnoho dospelých napríklad nechápe ako deťom môžu chutiť extra sladké pochutinky a prečo napríklad deti nezvládajú kakao v horkej čokoláde. Dospelí ľudia majú desaťtisíc chuťových receptorov, deti ich majú trikrát toľko. Kyslé chute sú preto pre nich kyslejšie, a horké ešte horkejšie. Strata chuti môže mať aj súvis s chorobami, zlými zubmi, menopauzou a fajčením.

jedlo - jez timms BHD2OxkYGSk unsplash1 1024x684 - Menia sa vám chute? S prichádzajúcim vekom je to normálne.
Malé deti zas nedokážu pochopiť, ako dospelí ľudia zjedia horkú čokoládu.

Jazykom rozoznávame štyri základné chute- sladká, slaná, horká, kyslá. Neskôr sa k nim pridala chuť umami. Tá je podobná slanej chuti a vnímame ju hlavne pri konzumácii bohatých na bielkoviny. Medzi zaujímavosti patrí, že napríklad novorodenci vnímajú len sladkú a horkú chuť. Bábätká začínajú cítiť ďalšie chute až keď pestrá strava matky dieťaťa prenikne do materského mlieka.

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode