zdielať

Prečo zaradiť pohyb do denného režimu?

chôdza - bruno nascimento PHIgYUGQPvU unsplash - Prečo zaradiť pohyb do denného režimu?
Nedostatok pohybu má pre organizmus fatálne následky. Bruno Nascimento

Naša spoločnosť sa stáva v mnohých ohľadoch až príliš pohodlnou. Pri svojej preprave si pomáhame autami, všadiaľ si pomáhame tou najednoduchšou cestou a úplne zabúdame na najprirodzenejší druh pohybu, ktorým je pre človeka chôdza. Mali by sme sa hýbať aspoň jednu hodinu denne, ale pravdou je že mnoho ľudí nezvláda ani tretinu stanoveného času. Prečo by mal ísť pohyb so zdravou stravou ruka v ruke ak si chceme zabezpečiť zdravie a vitalitu na dlhý čas?

chôdza - hanson lu PhzM4ABsTiQ unsplash 1024x683 - Prečo zaradiť pohyb do denného režimu?
autor: Hanson LuPohyb je pre človeka dôležitým stimulom.

Pri chôdzi ale i pri základnom cvičení nepracujú naše svaly oddelene od zvyšku tela. Upínajú sa na kosti a spolu tvoria pohybovú sústavu, ktorá nám umožňuje fyzické výkony. Pri nedostatku aktivity netrpia len svaly, ale zaťažované sú i kosti, ktoré prichádzajú o svoju hmotu, stávajú sa krehkejšími a ľahšie sa v pokročilom veku lámu. Odbúravanie kostnej hmoty a krehnutie kostí je problémom nielen starších ľudí ale i mladej generácie, ktorá trpí akútnym nedostatkom pohybu.

Krehnutie kostí, ochabnutie svalov či nedostatočná činnosť srdcovo-cievnej sústavy sú len zlomkom toho, čo nedostatok pohybu nášmu organizmu prináša. Pritom zaradiť pohyb do nášho denného režimu je jednoduché. Nemusíte podávať športové výkony, na začiatok stačí vynechať výťah a vyjsť po schodoch alebo sa naučiť relaxovať prostredníctvom prechádzok v prírode. Podstatné je začať.

chôdza - jonny kennaugh nPOtzvGLYW0 unsplash 1024x645 - Prečo zaradiť pohyb do denného režimu?
autor: Jonny KennaughVyberte si druh pohybu, ktorý vám bude prinášať radosť.

Počas 6 mesačného pobytu na lôžku stráca organizmus až tretinu kostnej hmoty. Hoci nemusíte byť pripútaní na lôžko, situácia vo vašom organizme môže byť veľmi obdobná. Pohyb je stimul, ktorý nemôže byť nahradený žiadnymi výživovými doplnkami či prostredníctvom zdravej stravy. Pohyb a zdravá strava sa dokonale dopĺňajú, ale zároveň nemôžu fungovať jeden bez druhého.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.