zdielať

Podráždenosť a problémy s únavou?

horčík - nicole honeywill 1192752 unsplash - Podráždenosť a problémy s únavou?

Hektický životný štýl si na nás vyberá svoju daň a práve v okamihoch, kedy máme najviac práce a povinností sa prejavuje ako únava, vyčerpanosť a v mnohých prípadoch i podráždenosť, ktorá vyúsťuje na povrch i v našom súkromnom živote. Pravdou je, že naša populácia žije nielen extrémne rýchlym životným štýlom, ale chýba nám i horčík, ktorého nedostatok sa prejavuje ako súbor spomenutých symptómov. Aj napriek tomu, že naša strava je vyvážená a dostatočne pestrá, môže byť horčík v našom tele nedostatkovou komoditou – jeho obsah sa v potravinách rapídne znižuje práve vplyvom intenzívneho poľnohospodárstva, ktoré zahŕňa i použitie chemických látok ako hnojivá či pesticídy.

horčík - toa heftiba 399395 unsplash 1024x714 - Podráždenosť a problémy s únavou?
autor: Toa HeftibaPodráždenosť a únava? Možno je za tým horčík!

Horčík sa v našom organizme zapája do dôležitých dráh metabolizmu i signalizácie medzi bunkami. Podieľa sa na syntéze bielkovín, regenerácii tkanív, delenia buniek a dôležitú úlohu hrá i v udržovaní správneho a zdravého stavu kostí i zubov. Máte problémy s pomalým metabolizmom? Odpoveďou môže byť práve nedostatok horčíka. Naše telo si môže zvýšenú dávku horčíka vyžadovať napríklad v prípadoch, kedy väčšinu vášho jedálnička tvoria živočíšne tuky a bielkoviny, ste v strese, trpíte cukrovkou, konzumujete alkohol alebo žijete v extrémne znečistenom prostredí.

Proti nedostatku horčíka vôbec nie je náročné bojovať. Dnes je na trhu množstvo preparátov, ktoré vám dodajú potrebnú dávku. V prípade, že chcete horčík zaradiť do svojho jedálničku i v prirodzenej podobe, spoľahnite sa na zdroje ako sú napríklad orechy, banány, strukoviny, figy, marhule, ryby, bulgur či celozrnné výrobky. Všetky spomenuté suroviny nám zaručia dostatok horčíku v organizme.

horčík - roberta sorge 143084 unsplash 683x1024 - Podráždenosť a problémy s únavou?
Figy a orechy sú cenným zdrojom horčíka.

Horčík potrebuje každá bunka nášho tela či už na metabolizmus alebo na zabezpečenie prenosu nervových vzruchov. Ak stavíte na syntetické preparáty, je dobré sa poradiť o ich užívaní so svojim lekárnikom. Na výber však máte i množstvo prírodných zdrojov a horčík nájdete ukrytý v mnohých skvelých potravinách, ktoré si môžete dopriať v čerstvej podobe.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode