zdielať

Organizmus a diéta

Organizmus a diéta - market 3351156 1920 - Organizmus a diéta

Slnečné lúče sú stále neodbitnejšie. Nedá sa ignorovať, že dni sú dlhšia, počasie teplejšie a príjemnejšie a leto neodbytne klope na dvere. Stránky magazínov sa stále rýchlejšie plnia zaručenými diétami, s ktorých pomocou určite stihnete do leta zhodiť všetky nadbytočné kilogramy. Často sme príliš dôverčivý a tak skáčeme zo zeiakovej diéty na hroznovú a z nej na melónovú a tak ďalej. Nikdy sa však nezamyslíme nad tým, čo diéty predstavujú pre náš organizmus a ako sa vyrovnáva s prudkými zmenami stravovania a s výkyvmi, ktoré mu svojim správaním spôsobujeme. Ľudské telo je neobyčajný zázrak, ktorý dokáže v priebehu pár minút zareagovať na každú zmenu, ktorej ho vystavíme. Ako reaguje na diéty?

Organizmus a diéta - paprika 3212148 1920 1024x581 - Organizmus a diéta

Zdroj: pixabay.com

Pre ľudský organizmus znamená každá diéta a každé obmedzenie potravy stres, s ktorým sa musí a potrebuje vyrovnať. Napriek tomu, že za bežných okolností je ľudské telo schopné reagovať veľmi rýchlo, pri zmene stravovania mu zvyknutie si trvá približne týždeň – 7 dní. Počas 7 dní syntetizuje stresové hormóny, ktoré mu majú pomôcť vyrovnať sa s touto novou zmenou. Ak hladujete alebo prijímate len jeden typ potravín, telo nedostáva dostatok živín a v podstate hladuje.

Hladovka nespôsobuje stratu hmotnosti, tak ako by sme si želali, ale najmä spomalenie metabolizmu. Náš organizmus sa vďaka hladovke pripravuje na dlhé obdobie hladu a preto nielen ukladá všetky tuky vo zvýšenej miere ale spomaľuje metabolizmus, aby sa nemusel vzdať cenného zdroja energie, ktorý ho udrží v chode. Kilá ktoré na začiatku strácame predstavujú predovšetkým vodu, ktorá sa viaže v tukovom tkanive.

Organizmus a diéta - fruit 2367029 1920 1024x768 - Organizmus a diéta

Zdroj: pixabay.com

Ďalším problémom je stravovanie sa po diéte. Po diéte sa väčšine ľudí podarí stratiť nejaké kilogramy, ktoré väčšinou predstavujú vodu, svalovú hmotu a v zanedbateľnej miere tukové tkanivo. Hneď keď začneme normálne prijímať potravu, telo začne z každého jedla viazať oveľa viac tukov, aby sa pripravilo na budúce obdobie hladovania. Všetky kilogramy, ktoré sme počas diéty stratili sa teda vrátia opäť späť aj s prídavkom, ktorý nazývame jojo-efekt.

Ak túžite po letnej postave do plaviek a myslíte si, že teraz už bojujete prehraný boj, neverte tomu. S telom sa dajú robiť zázraky a prvé výsledky sú badateľné už po prvom mesiaci cvičenia a vyváženej stravy. Pretože len cvičenie a vývážená strava fungujú ako účinný a dlhotrvajúci prostriedok na peknú postavu a zdravý organizmus.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode