zdielať

Vedeli ste ako vznikli vinobrania? Prečítajte si viac v tomto článku

vinobranie - vino hrozno - Vedeli ste ako vznikli vinobrania? Prečítajte si viac v tomto článku
vinobrania, tradícia, slovensko Autor: Simona Jurigová

S príchodom jesene si všetci milovníci kvalitného vína a fantastického burčiaku prídu na svoje. S týmto obdobím sa spája oberanie ovocia a slávnosti oberania, zvané aj vinobrania. Tieto krásne podujatia nám spríjemňujú chladnejšie večery a sychravé rána. Napriek súčasnej popularite málokto vie, aká je ich história. 

Oslava vína siaha až do nepamäti a počíta sa od obdobia staroveku. Už v starovekých Aténach prebiehali na konci marca šesť dňové oslavy na počesť boha Dionýza. Na jeseň sa konali každý tretí rok veľké národné dionýzie. Tieto oslavy sprevádzal slávnostný sprievod, predstavenia umelcov a súťaže básnikov. Dodnes sa spájajú so zrodením gréckej komédie a tragédie. Rovnako oslavovali aj Rimania. V ich prípade sa však oslavy vymkli spod kontroly a až v roku 186 p.n.l. zasiahol senát a prijal proti hriešnikom prísne opatrenia.

Vinohradníctvo patrilo aj v minulosti k dôležitej súčasti obyvateľstva. Od 13. storočia ďakovali vinári sa úrodu svätému Urbanovi. V minulosti ochutnali prvý dúšok vždy predstavitelia mesta. Neskôr prišiel na rad alegorický sprievod. Na voze sa viezli ľudia, ktorí sa podieľali na jeho výrobe. Za ním išli dievčatá, ktoré ponúkali na ochutnávku mušt a hrozno. Sprievod uzatvárala kráľovná oberačkových slávností usadená na vínnom sude.

Začiatkom 20. storočia sa oslavy trošku utlmili a oslavy vína prebiehali len vo viechach. Následne tradície ožili v 30. rokoch, ale o ich úpadok sa opäť postaral začiatok vojny. V roku 1958 sa opäť začali tešiť obľube, ktorá trvá až do dnes.

V súčasnosti sa začína obdobie zbierania koncom augusta, najčastejšie sa však oberá v mesiacoch september a október. Čas vhodného obdobia na zber hrozna určuje jeho technologická zrelosť, ktorá určuje správny pomer cukru, kyselín a aromatických látok. Okrem skvelého vína či burčiaku, vinobranie si získalo srdcia návštevníkov aj vďaka skvelej atmosfére. Súčasťou vinobraní sú tradične koncerty, ale aj rôzne atrakcie ako kolotoče či jarmok. Návštevníci si tradične môžu pochutnať na skvelých a tradičných jedlách ako lokše či cigánska pečienka.

vinobranie - jedlo podujatie vinobranie 1024x768 - Vedeli ste ako vznikli vinobrania? Prečítajte si viac v tomto článku
autor: Simona JurigováSkvelé jedlo je dôvodom, pre ktorý sa oplatí navštíviť vinobranie.

Kde sa ešte môžeme tešiť?

Počas víkendu od piatka 13.9. do nedele 15.9. sa konali vinobrania v Rači v Bratislave a v Pezinku. Obidve podujatia boli tradične skvelé a získali si návštevníkov z celého Slovenska.

Obyvatelia Modry sa môžu tešiť na túto krásnu akciu počas víkendu 27. septembra až 29. septembra. počas rovnakého víkendu sa budú konať aj Dúbravské hody a Ružinovské hodové slávnosti v Bratislave.

vinobranie - vinobranie akcia koloto  e 1024x768 - Vedeli ste ako vznikli vinobrania? Prečítajte si viac v tomto článku
autor: Simona JurigováNa vinobraní si prídu na svoje aj milovníci adrenalínu.

Obdobou vinobrania sú aj Dni zelá, ktoré sa každoročne konajú v Stupave. Tento rok sa môžeme na ne tešiť počas prvého októbrového víkendu. Dni zelá sú oslavou kapusty. Cieľom tohto podujatia je zachovanie pestovania a propagácie regionálnych odrôd kapusty., ktoré sú známe svojou špecifickou chuťou. Na tejto krásnej akcii majú návštevníci možnosť zakúpiť si surovú, ale aj ochutnať rôzne špeciality od miestnych výrobcov. Dni zelá sú najznámejším  najväčším festivalom na Záhorí.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode