zdielať

Pripomeňme si film Nákaza (Contagion) z roku 2011

filmy - contagion - Pripomeňme si film Nákaza (Contagion) z roku 2011
Film, ktorý predpovedal budúcnosť Warner Brothers

Ak ste v roku 2011 videli tento film asi by Vám nenapadlo, že o deväť rokov neskôr budeme zažívať niečo veľmi podobné.

Ak ste tento film ešte nevideli, tak určite odporúčam pozrieť. Okrem skvelých hercov si počas filmu môžete až prehnane všímať podobnosť so súčasnou situáciou. Vo filme je všetko: ľudia umierajú, nákaza sa šíri medzi krajinami veľkou rýchlosťou, vláda nevie ako konať a je prítomný aj človek, ktorý chce zarobiť, kritizuje očkovanie a lieči sa jeho vlastným „zázračným“ liekom. V skutočnej pandémii (našťastie) nevzniká taký chaos, ako bol znázornený vo filme.

Film začína tým, že začínajú zomierať ľudia na záhadnú chorobu. Medzi umierajúcimi je aj žena, ktorá priletela lietadlom z Hong Kongu. Predtým ako zomrela, ešte nakazila svojho syna, ktorý tiež nanešťastie zomrie. Nenakazila však svojho priateľa, ktorý je na vírus zázračne imúnny. Vedci začínajú vírus bližšie skúmať a zisťujú, že liečba je úplne neúčinná a sústredia sa preto na vakcínu. Odvážna doktorka nechce nechať umierať stále viac ľudí, tak vakcínu otestuje priamo na sebe. Je účinná! Medzi ľuďmi panuje panika a chaos, každý sa bojí vírusu. Mestá sú uzavreté, míňajú sa zásoby potravy. Vojaci rozdeľujú balíčky, no nie je dosť pre každého. Strhávajú sa boje o jedlo. Rozpory a ďalšie nepokoje spôsobí aj neseriózny predajca lieku, ktorý tvrdí, že sa vyliečil pomocou neho z tejto záhadnej choroby. Časom sa však ukáže, že chorobu predstieral a liek je neúčinný. Nabáda však ľudí k tomu, aby sa očkovania báli a spoliehali sa radšej na jeho liek. Postupne sa triezvo uvažujúci ľudia nechávajú zaočkovať podľa zoznamu. V tejto fáze sa nachádzame už aj my v našom skutočnom príbehu „Nákaza“.

Najviac ma na filme šokoval záver, kde ukazovali ako prišlo k nakazeniu pacienta nula. Až záhadne trefne nákaza pochádza od netopiera, ktorý infikoval prasa a cez jeho krv to následne prešlo na človeka. Faktom je, že posledné roky stúpajú počty druhov netopierov. Toto súvisí so zmenami klímy. Čím viac netopierov máme, tým viac druhov vírusov môžu prenášať. Za predpokladu, že Covid 19 naozaj pochádza z netopiera sa autori tohto príbehu trafili do čierneho.

Kategórie:

Podobné články