zdielať

Liečivé vône: Zatočte s únavou

aromaterapia - christin hume 0MoF Fe0w0A unsplash scaled - Liečivé vône: Zatočte s únavou
Esenciálny olej Zdroj: unsplash.com

Pokiaľ pri únave nepomôže dobrý spánok, relax, dostatok pohybu a dobrá strava, skvelým pomocníkom môže byť práve aromaterapia.

Jednotlivé esenciálne oleje môžu mať na každého trochu iný účinok, no nasledujúce oleje majú schopnosť odplašiť únavu u väčšiny ľudí, stačí si vybrať. Pomocníkom pri výbere, nech je váš čuch.

Používanie je jednoduché, ak ste napríklad na cestách a pocítite únavu v aute, vdychovať ich môžete jednoducho aj priamo z fľaštičky alebo si ich nakvapkajte do dlaní, pošúchajte a inhalujte z nich vôňu. Vdychovať ich môžete aj prostredníctvom difuzéru, kedy sa vôňa rozptýli do vzduchu. Ďalšia možnosť je drevený prívesok, ktorý nosíte na krku, a olej naň nakvapkáte.

aromaterapia - brooke lark YSA1IRkGAsg unsplash scaled - Liečivé vône: Zatočte s únavou
Zdroj: unsplash.com


Citrusové oleje
pôsobia povzbudivo, osviežujúco a navyše redukujú aj stres. Vôňu pomaranča, citróna, mandarinky či grapefruitu obľubuje takmer každý.

Pomarančový olej
vyvoláva pocity šťastia. Aromaterapiu si môžete vytvoriť aj tým, že ho pridáte do vody, s ktorou zmývate podlahu. Navyše pôsobí aj antibakteriálne, či už na povrchoch alebo vo vzduchu, takže budete mať naozaj čisto a k tomu sa budete cítiť aj pri upratovaní šťastní.

Mätový
môže byť rýchlym nakopnutím, ak sa potrebujete prebrať a ešte chvíľu sa sústrediť, než si oddýchnete. Najrýchlejšie je asi natrieť si ho na spánky alebo kvapnúť na dlane, pošúchať a priamo z nich vdychovať.

Bazalkový – uvoľňuje myseľ, pomáha pri úzkosti, psychickej vyčerpanosti, prináša optimizmus a rovnováhu, dodáva silu.

aromaterapia - s o c i a l c u t SJ a5QWR9Yc unsplash scaled - Liečivé vône: Zatočte s únavou
Zdroj: unsplash.com

Bergamotový – prispieva k väčšiemu optimizmu, nádeji, pomáha pri nespavosti

Kadidlový – zlepšuje koncentráciu, upokojuje myseľ, vyháňa negativitu, považuje sa za jeden z najlepších

Rozmarínový
– pomáha lepšie sa sústrediť, posilňuje pamäť, zlepšuje náladu, tlmí bolesti hlavy aj svalov

Keď si potrebujete oddýchnuť, no nedarí sa vám zaspať, levanduľa by vám mala pomôcť sa upokojiť, môžete si nakvapkať pár kvapiek na vankúš, natrieť na spánky alebo pomocou difuzéra rozptýliť pred spaním do vzduchu.

Ak si chcete dopriať masáž, stačí pár kvapiek konkrétneho oleja alebo viacerých olejov vmiešať do iného oleja, napríklad kokosového alebo mandľového. Vždy ale dbajte na to, aby boli všetky oleje v tej najlepšej kvalite.

Zdroje:
www.healthline.com
www.aromaterapie.sk

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode