zdielať

Pláže na Hawaji sú v ohrození

havaj - hawaj 2 - Pláže na Hawaji sú v ohrození
Na Hawaji zanikajú pláže projects.propublica.org

Ak celý život snívate o dovolenke na Hawaji -ak chcete zažiť krásne pláže a žiarivé more, tak musíte ísť čo najskôr. Ihneď ako sa dáte zaočkovať proti Covidu 19,  je najvyšší čas objednať si letenku na Hawajské ostrovy. Hrozí totiž, že pláže postupne zmiznú. Nie iba vplyvom globálneho otepľovania, ale aj tým, ako ľudia túžia žiť v luxuse bez ohľadu na prírodu.

Čo sa deje na Hawaji? Na Hawaji zanikajú pláže. Jednou z príčin je stúpanie hladiny oceánov z dôvodu globálneho otepľovania. Druhou príčinou sú ľudia samotní. Ich túžba mať postavené bezpečné domy priamo na Hawajksej pláži ich núti stavať na pláži vysoké múry a steny, ktoré oddelia oceán od pevniny. Obrázky romantických pláží, ktoré často vidíte na internete už nezodpovedajú realite. Hawaj už nie sú iba piesočné pláže, surfing a zábava. Hawaj sú teraz luxusné vily zaberajúce čoraz väčšiu rozlohu. Výstavba takýchto stien a múrov pôvodne slúžila na to, aby počas dvíhania hladiny morí nezaplavilo domy, ktoré stoja v blízkosti pobrežia. Avšak múry sa dnes stavajú už aj popri novostavbách. Domy sa napriek riziku zaplavenia stavajú do bezprostrednej blízkosti vody a následne si majiteľ postaví aj stenu, aby mu dom nezaplavilo. Výstavba takýchto múrov je na Hawaji zakázaná, ľuďom sa však stále darí tento zákon obchádzať. Napríklad tak, že si nepostavia murovanú stenu, ale stenu z vriec. Pri stavbe svojich stien sú veľmi vynaliezaví.

Ako to bude pokračovať? Steny na pláži majú mnoho následkov. Ľudia si už nebudú užívať pláže, lebo nebudú k nim mať prístup. Oveľa horší dôsledok však bude zažívať príroda. Živočíchy, ktoré vyliezajú z vody na breh z dôvodu oddychu, alebo hniezdenia prídu o svoje miesto na život. Ak pred stenou zostane pár metrov piesočnej pláže, tak počas prílivu je táto časť zaplavená. Živočíchy nezdolajú steny a sú tak odtrhnuté od sveta, v ktorom boli zvyknuté žiť. Za posledných sto rokov tri hlavné ostrovy – Oahu, Maui a Kauai, prišli o štvrtinu svojich piesočnatých pláží. Vlny, ktoré narážajú na múry sa prudko otáčajú a sťahujú piesok do mora. Každým dňom tak zanikajú pláže, ktoré bude aj pri prípadnom odstránení múrov veľmi ťažké obnoviť.

Ako zachrániť pláže? Pláže na Hawaji patria všetkým Hawajským občanom a je na štáte, aby ich chránil. Jedinou možnosťou je lepšie nastavenie zákona.  V takýchto prípadoch netreba podceňovať aj aktivistov, ktorí budú informovať a bojovať za práva živočíchov na planéte. Ak vybojujú lepšie životy pre tieto malé morské jedince – vybojujú tak aj lepší život pre všetkých z nás na planéte. Na každom živočíchovi záleží pokiaľ ide o rovnováhu, ktorá udržuje našu planétu bezpečnou.

Zdroj: www.projects.propublica.org

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode