zdielať

Joga – pravidelný pohyb i benefit pre zdravie

joga - jared rice NTyBbu66 SI unsplash - Joga – pravidelný pohyb i benefit pre zdravie
Uvažujete nad vyskúšaním jogy? Jared Rice

Už je to nejaký ten piatok, čo sa joga začala aktívne objavovať na zoznamoch kurzov, ktoré sú ponúkané rôznymi centrami. Pre Európanov bola joga dlhé roky považovaná za jednu z praktík, ktorou sa pýšili východné náboženstvá a filozofie ako napríklad budhizmus. Joga nie je však len cvičením, ktoré má za následok budovanie svalstva. Je cvičením, prostredníctvom ktorého môžete rovnako budovať svoju fyzickú, ako i psychickú stránku. Pomáha pri mnohých zdravotných ochoreniach. Na druhej strane, ak čakáte zázračné výsledky v oblasti redukcie, pravdepodobne joga nebude tou správnou cestou. Čo však o nej môžeme prezradiť?

joga - kike vega F2qh3yjz6Jk unsplash 1024x646 - Joga – pravidelný pohyb i benefit pre zdravie
autor: Kike VegaJoga je skvelým spôsobom ako zaradiť pohyb do denného režimu.

Joga predstavuje zoskupenie cvikov, ktoré pomahajú zlepšiť celkovú flexibilitu tela. Správne dýchanie a držanie tela sú základnými predpokladmi pre zvládnutie cvikov a ak zvládnete techniky jogy dostanete nielen spevnené telo (joga sa zameriava predovšetkým na partie ako je brucho, zadok, ramená či stehná), ale zároveň sa naučíte i správne držať telo. Dychové cvičenia a ich zvládnutie vám pomôže pri lepšom zvládaní stresových situácií a oveľa jednoduchšie tiež dosiahnete celkové uvoľnenie. Výhodou jogy je, že sa do nej môžete pustiť i v pokročilom veku a vaše telo to ocení. Joga totiž podporuje krvný obeh i celkové zdravie opornej sústavy tela, ktorú predstavujú svaly a kosti.

Okrem fyzických zmien sa však vďaka joge mení i naše myslenie a vnímanie. Lepšie zvládame stres, máme viac hormónu šťastia, čo sa prejaví rozžiarenou pleťou a menším rizikom nástupu depresie. Zároveň predstavuje joga čas, ktorý si môžeme vyhradiť len pre seba. Dôvodov, prečo skúsiť cvičenie jogy je rozhodne veľa.

joga - anupam mahapatra Vz0RbclzG w unsplash 1024x683 - Joga – pravidelný pohyb i benefit pre zdravie
autor: Anupam MahapatraV prípade, že začínate s cvičením, spoľahnite sa na rady skúseného inštruktora.

Joga však nepredstavuje len jeden kompaktný súbor cvikov. Dnes existuje množstvo modifikácií, ktoré sa zameriavajú na odlišnú problematiku, všetky však majú spoločnú filozofiu. Joga sa môže stať ideálnym spôsobom, ako sa začať hýbať a zaradiť pohyb do svojho režimu. Základné pozície nie sú náročné, dôležité je precvičovať ich správnym spôsobom a osvojiť si základnú techniku. Obávať sa jej nemusia ani starší ľudia či tehotné ženy.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode