zdielať

Esenciálne oleje – ako fungujú?

oleje - sarah gualtieri 9oLEkjtYhCI unsplash scaled - Esenciálne oleje – ako fungujú?
Ako fungujú aromatické oleje? Sarah Gualtieri

Človek sa vo svojom živote naučil spoliehať predovšetkým na zrak. Získavame prostredníctvom neho 90% svojich informácií a v prípade, že nefunguje tak, ako má, dochádza k zostreniu ostatných zmyslov. To však neznamená, že nás ostatné zmysly neovplyvňujú v podstatnej miere. Hmat, chuť, sluch a čuch zohrávajú dôležitú úlohu pri spoznávaní prostredia. Fyzické i psychické zdravie sú medzi sebou prepojené a je to práve čuch, ktorý môžeme využiť pri liečbe migrény, nespavosti, nadmerného stresu ale i pri upchatých dutinách. Zaujíma vás ako? Odpoveď poskytnú aromatické oleje.

oleje - priscilla du preez xcCXCRi9Xg unsplash 1024x683 - Esenciálne oleje – ako fungujú?
autor: Priscella Du PreezEsenciálne oleje poskytujú oveľa viac ako len príjemnú vôňu.

Aromatické oleje fungujú na princípe zohrievania v aromatickej lampe a následnom uvoľňovaní chemických látok. prostredníctvom čuchu vnímame ich vôňu, ale prostredníctvom nosa do nášho tela prenikajú chemické látky, ktoré dokážu uvoľniť podráždené dutiny pri chrípke či navodiť celkovú relaxáciu organizmu. Nie sú určené na priamu konzumáciu, ich moc spočíva inde. Esenciálne a aromatické oleje prenikajú do mozgu a stimulujú limbický systém, ktorý zohráva úlohu pri dlhodobej pamäti, spomienkach, nálade ale dokonca i pri správaní.

Limbický systém dokáže kontrolovať niekoľko odlišných častí nášho organizmu. Dýchanie, srdcová činnosť či krvný tlak ležia v zástupe funkcií, ktoré kontroluje. esenciálne aromatické oleje dokážu okrem vyššie spomenutých úloh podľa výskumov oveľa viac. redukcia zápalových ochorení, antibiotické účinky, znižovanie a lepšie zvládanie stavov úzkosti i navodenie relaxácie. Ktoré oleje patria medzi najpopulárnejšie?

  • Mätový olej: aktívna látka pepermint pomáha pri napumpovaní organizmu energiou a pomáha i pri upchatých dutinách
  • Levanduľový olej: levanduľa je známa pre svoje upokojujúce účinky, preto je vhodné používať ho pri problémoch so spaním či pri preťažení organizmu stresom
  • Olej zo santalového dreva: pomáha pri problémoch so sústredením a zároveň upokojuje podráždenú nervovú sústavu
  • Harmančekový olej: upokojuje a utišuje, pomáha pri problémoch s častými zmenami nálad
  • Čajovníkový olej: pomáha bojovať s infekciami a podporuje činnosť imunitného systému
  • Jazmín: výborný pomocník pri boji so stavmi depresie

oleje - priscilla du preez ePPcMfzYQ Y unsplash 683x1024 - Esenciálne oleje – ako fungujú?
autor: Priscilla Du Preez Liečba migrény, ochorení dýchacej sústavy i depresie? Stačí zvoliť ten správny.

Pri hľadaní vhodného oleja určite narazíte na dva typy: vonný olej a esenciálny olej, medzi ktorými existuje priepastný rozdiel. Vonný olej je používaný predovšetkým ako parfum, kým esenciálny olej si zachováva všetky dôležité látky, aby mohol byť použitý v liečbe a pri aromaterapii. Aromaterapia využíva látky z olejov pri liečbe rôznych ochorení nervového systému i celého organizmu.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.