zdielať

Je celiakia novodobou chorobou?

Je celiakia novodobou chorobou? - tray 2546077 1920 e1509452278634 - Je celiakia novodobou chorobou?

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré primárne postihuje tráviaci trakt. Primárne preto, pretože s celiakiou môže súvisieť celé spektrum ochorení, vrátane rednutia kostí alebo poškodenia zraku. Celiakia je neschopnosť organizmu tráviť lepok, ktorý je obsiahnutý v obilninách, hlavne v pšenici a jej odrodách. V súčasnosti prevláda názor, že celiakia je novodobé ochorenie, ktoré sa vyvinulo u ľudí kvôli používaniu pesticídov a inej chémie na poľnohospodárske plodiny. Je však príčinou celiakie skutočne chémie alebo je to tým, že ľudia od základov zmenili svoje stravovacie návyky?

Je celiakia novodobou chorobou? - bread 2193537 1920 1024x683 - Je celiakia novodobou chorobou?
Zdroj: pixabay.com

Väčšina histórie človeka sa odohrala v období lovcov-zberačov. V tomto období človek strávil najdlhší čas a preto sú všetky životné systémy a imunita nastavené na spôsob života, kedy sa človek venoval len zbieraniu plodov a loveniu zvierat. Doba lovcov-zberačov sa odohrávala ešte pred začiatkom poľnohospodárstva a preto aj jedálny lístok pravekých ľudí obsahoval najmä tuk a mäso zvierat a plody, ktoré sa dali nájsť v ich prostredí. V tomto období sa nepestovalo obilie ani nechovali zvieratá a preto jedálny lístok lovcov-zberačov neobsahoval mlieko, obilniny ani soľ alebo nápríklad cukor v takej miere ako ho konzumuje dnešný človek. A práve tu nastáva problém – tráviaci systém dnešných ľudí je nastavený ešte stále na diétu lovcov-zberačov a nie na stravovanie, ktoré so sebou priniesla agrárna spoločnosť.

S nástupom agrárnej spoločnosti sa začala pestovať pšenica, raž pohánka a iné obilniny, ktoré bolo možné použiť na pečenie chleba. Obilie sa mlelo na ťažkých kamenných mlynčekoch, ktoré rozhodne neposkytovali jemnú múku na akú narazíme v dnešných obchodných reťazcoch. Aj napriek tomu, že sa do jedálneho lístka ľudí začali zaraďovať obilniny, vplyv pšenice, ktorá obsahuje najviac lepku, bol obmedzený prirodzene bezlepkovými obilninami ako napríklad pohánka.

Je celiakia novodobou chorobou? - waffle heart 2697904 1920 1024x578 - Je celiakia novodobou chorobou?
Zdroj: pixabay.com

Pšenica na začiatku vôbec nebola výnosná a neoplatilo sa ju pestovať. Potom však prešla mnohými pokusmi so šľachtením rastlín a stala sa z nej výnosná plodina, ktorá sa odrazu začala pridávať do všetkého – do chleba, koláčov ale aj do mliečnych či mäsových výrobkov, pretože znižovala ich náklady. Diéta lovcov-zberačov, na ktorú je ľudský tráviaci systém prispôsobený obsahuje naozaj minimálny podiel obilnín, keďže táto spoločnosť nepiekla chleba a ani nepestovala žiadne produkty. Náš tráviaci systém teda nie je schopný zvládnuť obrovský podiel obilnín, na ktorých sme v podstate postavili náš jedálny lístok. Je zvyknutý tráviť najmä divé plodiny a v menšej miere mäso.

Nedá sa s určitosťou vyhlásiť, či sa celiakia vyskytovala aj v praveku. Isté však je, že ľudia nie sú pripravení postaviť svoje stravovanie na obilninách, pretože diéta, na ktorú sme primárne adaptovaní obsahuje minimum obilnín. Zvýšené používanie pšenice nemusí viesť len k celiakii. Pšenica má na svedomí ochorenie ako napríklad cukrovka, obezita alebo ochorenia pohybovej sústavy.

Je celiakia novodobou chorobou? - field 2880935 1920 1024x683 - Je celiakia novodobou chorobou?
Zdroj: pixabay.com

Jedným z riešení môže byť nastavenie sa na paleo diétu, ktorá je postavená na pravekom jedálnom lístku lovcov-zberačov – minimálny podiel obilnín a nastavenie sa na mäso a prirodzene bezlepkové plodiny a plody. Veď predsa naši predkovia lovci-zberači trpeli infekčnými chorobami, obezitou alebo chorobami pohybového aparátu v oveľa menšej miere ako novodobá spoločnosť.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.