zdielať

Casa da Música- koncertná sieň v Porte

casa da musica - IMG 4013 scaled - Casa da Música- koncertná sieň v Porte

Casa da Música je  dôležitým kultúrym miestom v Porte.

casa da musica - image1 768x1024 - Casa da Música- koncertná sieň v Porte

Je to koncertná sieň, ktorá bola navrhnutá holandským architektom a urbanistom  Remom Koolhaasom,  pri príležitosti vyhlásenia Porta za Európske hlavné mesto kultúry a s tým spojeným uspokojením kultúrneho projektu Porto 2001- EHMK.

casa da musica - image 683x1024 - Casa da Música- koncertná sieň v Porte

Na ceste medzi historickým centrom a oblasťou Foz v blízkosti mora sa nachádza krásna originálna budova, ktorá sa nedá len tak prehliadnuť. Casa da Música je architektonicky  navrhnutá tak, aby pohltila všetky druhy hudby či už od klasiky cez jazz, elektroniku až po medzinárodné projekty. Casa da Música patrila medzi prvé budovy v Portugalsku, ktoré boli výlučne zamerané na hudbu. Dizajn budovy si získal celosvetové uznanie. Architektonický kritik Nicolai Ouroussoff nazval túto budovu „najatraktívnejším projektom, aký kedy architekt Rem Koolhas postavil.“ A ešte dodal, že ide o budovu, „ktorej intelektuálnej vášni zodpovedá zmyselná krása.“ Ide o budovu, ktorá predstavuje jednu z najdôležitejších koncertných sál na svete za posledných 100 rokov.

casa da musica - IMG 4013 683x1024 - Casa da Música- koncertná sieň v Porte

Architektúra budovy deväťpodlažná a dostanete sa do nej schodiskom, ktoré sa nachádza na otvorenom námestí. Casa da Música pripomína trup lode, ktorá počas odlivu zostáva na pobreží. Architektúra a dizajn budovy popiera neoklasicistický poriadok. Pre milovníkov architektúry, je to určite úžasné miesto, ktoré pohladí jeho dušu.

http://wikipedia

Kategórie:

Podobné články