zdielať

História korčuľovania – pohyb po ľade

História korčuľovania – pohyb po ľade - ice skates 1081852 960 720 - História korčuľovania – pohyb po ľade
Korčule, na ktorých sa podpísal čas. Zdroj: pixabay.com

Prvé prehistorické korčule, slúžiace na pohyb po ľade, boli zostrojené lovcami v praveku. Základom boli obrúsené kosti zvierat, v ktorých boli vyvŕtané diery. Takéto korčule sa následne pripevnili k nohám lovcom, ktorým pri pohybe a na odrážanie pomáhali aj palice.

O samotnom korčuľovaní sa dozvedáme z dokumentov pochádzajúcich z Dánska (1134), v Anglicku o ňom nájdeme zmienky v knihe z roku 1174, ktorej autorom je Wiliam Fitzstephen – canterburský mních.

Do 15. storočia boli ku korčuľovaniu na ľade potrebné aj palice a na samotnú výrobu korčúľ sa používalo drevo a kov. V tomto čase, stolársky učeň pochádzajúci z Holandska, pripevnil na drevo železnú časť zvisle, nie vodorovne, čím sa stal pohyb rýchlejší a nebolo potrebné používať palice. Takéto korčule poznáme v podstate dodnes.

Práve Holandsko je kolískou korčuľovania pre zábavu. V krajine bolo mnoho vodných kanálov, na ktorých si túto zábavku mohli užívať všetky vrstvy obyvateľstva. Dokonca odtiaľ pochádza aj patrónka korčuľovaniaSvätá Lidwina.

História korčuľovania – pohyb po ľade - 3 - História korčuľovania – pohyb po ľade
Zdroj: pixabay.com

Avšak, prvé súťažné korčuľovanie sa konalo v roku 1814 v Škótsku, v meste Edinburg, aj keď korčuliari tu založili svoj prvý klub už v roku 1742. Dá sa povedať, že bolo len otázkou času, akú podobu dostane ďalej v Európe alebo v Amerike, keďže bola táto disciplína taká obľúbená. V USA teda začali postupne pridávať baletné a tanečné figúry, sprevádzané hudbou, a tak sa začalo rozvíjať súťažné krasokorčuľovanie ako ho poznáme v dnešnej podobe.

História korčuľovania – pohyb po ľade - landscape 115050 960 720 - História korčuľovania – pohyb po ľade
Zdroj: pixabay.com

Takéto moderné korčuľovanie v spojení s tancom predviedol aj Američan Jackson Haines. Ten okrem toho, že sa stal víťazom prvých majstrovstiev v Amerike, používal aj nový typ kovových korčúľ. O tom, že tento šport bol veľmi populárnym po celom svete svedčí aj fakt, že sa v roku 1908 a 1920 zaradil do športových disciplín na letných OH a na zimných OH v roku 1924.

Prvou ženskou víťaznou šampiónkou na OH bola Madge Syers, pochádzajúca z Británie. Ďalším neskutočným korčuliarom, ktorý sa zapísal do histórie, nielen svojimi skvelými výkonmi (bol 10-násobným majstrom sveta), ale aj novým druhom používaných korčúľ (korčule už mali na prednej hrane zúbky) bol Švéd Ulrich Salchow.

Ak ste fanúšikom tohto športu, je možné, že toto meno je vám veľmi známe, pretože Salchowov skok predvádzajú krasokorčuliari bežne počas svojich choreografií. Je totiž jedným zo základných pilierov skokov a figúr, ktoré sa musia títo športovci naučiť a predviesť v čo najlepšom podaní počas svojich vystúpení.

Zdroje:
www.sjz.sk
www.cloud1.edupage.org

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode