zdielať

Ako sa stať na internete neviditeľným

bezpečnosť na internete - fly d C5pXRFEjq3w unsplash scaled - Ako sa stať na internete neviditeľným
Zamknite svoje osobné údaje pred inými. Fly D

V dnešných časoch je bežné, že každý má svoj profil na sociálnej sieti, uverejní niekde svoje meno a mail, jednoducho je na internete viditeľný. Google nám prezradí veľa zaujímavostí. Viete čo nájdete keď zadáte do vyhľadávača Google svoje meno? Mne nájde moje sociálne siete, články, komentáre, súťaže, ktorých som sa zúčastnila a podobne. Je to však dobré? Čoraz častejšie sa ľudia na internete chcú stať opäť neviditeľnými, hlavne z bezpečnostných dôvodov. Ako na to? A je to vôbec možné?

  • Odmietnite súhlas so spracovaním osobných údajov. Budete musieť poskytnúť iné identifikačné údaje, ak Vám spoločnosť umožní so spracúvaním údajov nesúhlasiť. Dátové spoločnosti zhromažďujú úplne všetko od vášho mena, adresy, dátumu narodenia, rodného čísla, nákupných návykov, dokonca aj kam ste chodili do školy. Veľké spoločnosti po tom, ako im dáte svoj súhlas niekde na internete, majú celú zbierku údajov. Vďaka GDPR zákonu môžete mailom požiadať v EU o vymazanie Vašich údajov a malo by Vám byť vyhovené.
  • Aktualizujte vyhľadávanie Google. Aktualizáciou môžete dosiahnuť, aby sa zobrazovali iba aktuálne informácie a nie zastaralý obsah, ktorý ste už niekedy mazali z internetu. Googlu tiež môžete priamo odoslať formulár pokiaľ ide o odstránenie fotiek detí, zdravotných údajov a iného citlivého obsahu. Na odstránenie vašich údajov máte právo podľa európskeho „práva na zabudnutie“. Toto však neplatí pre osoby, ktoré sú vo verejnom záujme (napríklad prezidentka).
  • Spomeňte si na staré účty a vymažte ich. Možno ste mali blog, alebo nejakú vlastnú stránku, ktorá sa stále stáva zdrojom údajov aj keď už ju nepoužívate. Ide aj o staré mailové adresy. Existujú dokonca špeciálne služby, ktoré vďaka scanovaniu Vášho mailu vyhľadajú stránky na ktorých ste prihlásení.
  • Vyčistite si digitálnu históriu. Odstráňte staré maily, staré príspevky na sociálnych sieťach, staré fotografie na internete. Väčšina účtov neumožňuje odstraňovať viacero príspevkov naraz, je potrebné ich vymazávať postupne. Prípadne ak chcete zmiznúť úplne, vymažte celé účty.
  • Aktivujte si režim miznúcich správ, zakryte kamery a vypnite mikrofón. Zbieranie údajov o osobách stále napreduje.

Stopy na internete po Vás vždy zostanú. Stať sa neviditeľným úplne asi nie je možné, ale viete si svoje súkromie aspoň trochu strážiť. Je potrebné si však uvedomiť, že to nie je iba na Vás. Ak chcete byť online neviditeľní, mali by ste zvážiť aj diskusiu o svojich pocitoch s priateľmi a rodinou. Väčšina ľudí bude pravdepodobne ohľaduplná a nebudú zverejňovať fotografie, alebo Vašu polohu na sociálnych sieťach.

wired.com

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode