zdielať

Ako sa starať o vianočnú ružu, aby vydržala aj po Vianociach

vianocna ruza - jessica fadel brODmb1y0sY unsplash scaled - Ako sa starať o vianočnú ružu, aby vydržala aj po Vianociach
Táto krásna rastlinka sa nachádza takmer v každej domácnosti. Autor: unsplash

Vianočná ruža patrí medzi symboly Vianoc, na ktoré si potrpí veľa domácností. Táto krásna rastlina prežije celý rok len málo ľuďom. V našom článku sa dočítate, ako je potrebné starať sa o vianočnú ružu aj po Vianociach.

Prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima) je obľúbenou izbovou rastlinou, ktorá pochádza z Južnej Ameriky. Táto krásna červená izbová rastlina je pre mnohých ľudí bytovým doplnkom, bez ktorých si nevedia predstaviť Vianoce. Jej starostlivosť je však náročnejšia ako by ste možno čakali.

vianocna ruza - image 45958 25 v1 - Ako sa starať o vianočnú ružu, aby vydržala aj po Vianociach
autor: urobsisam.zoznam.skIdeálna je stabilná teplota bez zmien.

Väčšina ľudí vníma vianočnú ružu ako rastlinu, s ktorou sa rozlúčime aj spolu s vianočným stromčekom. Starostlivosť o vianočnú ružu začína už pred tým ako ju kúpite. Vyberte si rastlinu, ktorá nemá premočený substrát, ale ani pokrčené a suché listy. Pre túto rastlinu je ideálna teplota v byte 15-22 stupňov a čím je teplota stabilnejšia, tým sa jej bude viac dariť. Vianočná ruža kvitne počas novembra a decembra. V tomto období potrebuje najviac svetla. Ideálne je mať ju položenú na parapete pri okne, ktoré smeruje na východ a má svetlo počas celého dňa. Dajte si však pozor, aby sa ani jedným lístkom nedotýkala okna. Nebezpečný pre ňu je aj prievan a otvorené okno v blízkosti.Vianočná ruža rovnako nemá rada zafajčený priestor. Polievanie stačí 2-3x do týždňa.Nedávajte jej veľa vody, keby stojí v miske, ktorá je plná, mohlo by prísť k jej úhynu. Ak jej náhodou nalejete viac vody, radšej ju vylejte.  Vianočná ruža si vyžaduje pravidelné rosenie, keďže pochádza z tropických krajín. Ak jej chcete dopriať hnojivo, môžete vyskúšať aj kávovú usadeninu alebo zelený čaj.

Kategórie:

Podobné články