zdielať

Čo Vám o diéte nik nepovie, ale mali by ste to vedieť

diéta - brenda godinez  Zn 7FzoL1w unsplash scaled - Čo Vám o diéte nik nepovie, ale mali by ste to vedieť
Čo Vám o diéte nik nepovie? Brenda Godinez

S letom pomaly prichádza i túžba schudnúť do plaviek. Internetové magazíny i stránky časopisov zaplnia diéty všemožného druhu. Pomaly sa opäť začneme pozastavovať nad vajíčkovou, melónovou či zemiakovou diétou, ktoré sľubujú zázračné schudnutie v priebehu pár týždňov. Pravdou však je, že chudnutie takto nefunguje. Hmotnosť, ktorú počas tohto druhu diét stratíte, sa rovná hmotnosti vody a časti svalovej hmoty. Minimálnu úlohu tu zohrávajú skutočné tukové zásoby. Po počiatočnej eufórii z dobre stratených kilogramov prichádza vytriezvenie v podobe jojo efektu. Čo všetko by ste o diéte mali vedieť, ale nik vám to nepovie? A prečo žiadna z overených diét nefunguje?

diéta - anna pelzer IGfIGP5ONV0 unsplash 1024x683 - Čo Vám o diéte nik nepovie, ale mali by ste to vedieť
autor: Anna PelzerCukry, Tuky a Bielkoviny sú základnými piliermi zdravej stravy. Nevynechávajte ich pri žiadnej diéte.

Nie je možné všetko chcieť okamžite

Ak sa už dopracujeme k chudnutiu, chceme vidieť výsledky okamžite. Nechceme sa trápiť s dlhým obdobím na zeleninových šťavách alebo banánoch, keď z chladničky na nás žmurká zmrzlinová torta. Ale chudnutie nie je beh na krátku trať. Naše tukové zásoby sme postupne zhromažďovali niekedy i počas dlhých rokov. Nie je možné očakávať výsledky hneď. Každá diéta Vám na jednej strane prinesie rýchlo stratené kilogramy. Vzhľadom na hladovanie sa však organizmus prepne do stresového režimu a po prejdení na pôvodnú stravu začne opäť s radosťou ukladať tukové zásoby o niečo viac. Jedinou možnosťou je zdravé stravovanie. Optimálna strata hmotnosti počas jedného mesiaca by sa mala pohybovať okolo 2 kilogramov.

Deficit dôležitých látok

Keď sme už pri diétach, ktoré sa zameriavajú na jednu surovinu, určite ste sa už stretli s diétou postavenou na banánoch alebo uhorkách. V prvom momente si poviete, že sú to predsa zdravé potraviny. Ak je však Váš jedálniček dlhodobo zameraný na jednu potravinu, ochudobňujete organizmus o celú radu dôležitých látok. Pomaly Vám začnú chýbať určité druhy minerálov či zdravé tuky. Týmto spôsobom sa môžete dopracovať k naozaj závažným zdravotným problémom.

diéta - louis hansel shotsoflouis phEaeqe555M unsplash 1024x683 - Čo Vám o diéte nik nepovie, ale mali by ste to vedieť
autor: Louis Hansel @shotsoflouisVeľké i malé množstvo jedla stojí za priberaním.

Priberanie a chudnutie – fenomén menom jojo efekt

Pre mnohých je priberanie a chudnutie večnou cestou, na ktorej nevidia nič zlé. Pred sezónou sa rýchlo zbavíme nadbytočných kilogramov a po plavkovej sezóne si opäť doprajeme. Tak však telo nefunguje. Vedeckými štúdiami boli objavené dráhy, ktoré dávali do súvislosti neustále priberania a zhadzovanie tuku s rozvojom akútnych a chronických ochorení. Jedinou možnosťou, ako sa zdravo a trvalo dopracovať ku krásnej postave, je vyvážená strava bohatá na všetky makroživiny a mikroživiny.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode