zdielať

Čierny sezam. Zoznámte sa s chuťou exotiky

Čierny sezam. Zoznámte sa s chuťou exotiky - shutterstock 266844833 - Čierny sezam. Zoznámte sa s chuťou exotiky
Na pozitívne účinky stačí pár zrniečok denne, maximálne čajová lyžička. Zdroj: shutterstock

Sezam poznáme v rôznych podobách. Žltý aj biely, ale už na pohľad najmagickejšie pôsobí ten čierny. A práve on má zo všetkých druhov najpriaznivejšie účinky pre ľudský organizmus. Navyše netradične a „cool“ ozdobí každé jedlo či šalát. Pretože čierna je trendy a hodí sa ku všetkému aj na tanieri.

 

Čierny sezam je tu od počiatkov sveta

Rastliny sú na svete podstatne dlhšie ako človek a to platí aj o čiernom sezame. Prvé zmienky o jeho využití a pozitívnym účinkoch nachádzame už najstarších spisoch, v hinduistických legendách, ktoré pochádzajú z Indie. Stopy o ňom sa našli aj v egyptských hrobkách. Tu niektoré pramene dokonca uvádzajú, že to je semienko nesmrteľnosti a hoci ide v princípe o legendu, tak je jasné, že konzumácia tejto plodiny môže život výrazne predĺžiť.

 

Tajomstvo je v zložení

Príroda dokázala namiešať do malého semienka čierneho sezamu celý komplex vitamínov a minerálov. Je to vlastne mini multivitamín, ktorý tvorí od 25 % bielkovín, 50 % zdravých olejov a 16 % sacharidov. Približne 9 % je určených pre vlákninu. Okrem toho má najviac vitamínu E zo všetkých rastlín. Tento vitamín je silným antioxidantom a bojuje proti rakovine. Neutralizuje voľné radikály priamo v bunkových stenách. Aj preto sa jeho užívaniu pripisujú také vlastnosti ako vyhladzovanie vrások, či dokonca zastavenie šedivenia vlasov.

 

Zdravý od jadra až po šupku

Čierny sezam obsahuje mnoho vitamínov zo skupiny B, vitamíny A, D, C, z minerálov najviac zinok, selén, fosfor, železo aj meď, či horčík. Semienka je dobé konzumovať celé, nelúpané. Pretože tie obsahujú až o 60% viac kalcia ako po vylúpaní. Samozrejme, poklady v sezame sa nachádzajú pod šupkou. Preto je potrebné semienko dobre rozžuť. Ak však dodržíte pravidlo že každé sústo je potrebné dvadsať krát prežuť, aj z čierneho sezamu vydolujete všetko potrebné.

 

Každý deň lyžičku

Sezam môžete konzumovať každý deň. Nič ale netreba prehnať. Na pozitívne účinky stačí pár zrniečok denne, maximálne čajová lyžička. Už toto množstvo zlepší hustotu kostí, zníži krvný tlak, zlepší fungovanie obličiek pečene aj pľúc. Je skvelý na boj proti únave a chudokrvnosti. Výrazne podporuje trávenie, urýchľuje metabolizmus, je prevenciou pred rakovinou a podporuje imunitu aj celkovú obranyschopnosť tela. Pôsobí detoxikačne na telo a uvoľňujúco na psychiku.

 

Ozdobí každé jedlo

Chuťovo sa čierny sezam líši od svojich bratov iba výraznejšou chuťou, ktorá naznačuje jeho silnejšie pôsobenie. Čierny sezam je skvelý na dochutenie čohokoľvek. Môžete ním ozdobiť šalát, alebo aj cestoviny, nie je žiadny problém dať ho dokonca na zmrzlinu, polievku, nátierky, alebo aj jogurt. Prípadne pár zrniečok nechať na výzdobu taniera. Uvidíte, že čierna v gastronómii zaujme.

Kategórie:

Podobné články