zdielať

Prečo sa spájajú silvestrovské oslavy s pápežom?

silvester - alexas fotos UMgFUC11JL8 unsplash scaled - Prečo sa spájajú silvestrovské oslavy s pápežom?
Málokto vie, že Silvester sa spája s pápežom. unsplash.com

Každý rok oslavujeme Silvestra, lebo spolu  ním sa spája príchod nového roka. Málokto však vie, ako sa v minulosti začal oslavovať tento deň a čo všetko sa s ním spája. Prečo sa teda spájajú silvestrovské oslavy práve s pápežom? Na toto všetko sa dozvieš odpovede v našom článku.

Odpoveď na túto otázku treba začať hľadať už v staroveku. 33. pápež katolíckej cirkvi svätý Silvester určite v minulosti netušil, že s jeho menom sa až dodnes bude spájať posledný deň v roku. O jeho osobe však veľa nevieme. Diskutabilný je aj rok jeho narodenia. Podľa niektorých historických prameňov sa stal pápežom v roku 314, a narodil sa v roku 293. Podľa iných zdrojov prišiel na svet okolo roku 270. s istotou však vieme potvrdiť, že silvester sa narodil v Ríme. Už ako mladík sa dal pokrstiť a dobrovoľne sa zúčastňoval na bohoslužbách. V týchto časoch bolo veľmi nebezpečné priznávať sa ku viere. Cisár Dioklecián prenasledoval kresťanov a v niektorých častiach ríše popravil 10- 100 veriacich denne. Silvester si stál za vierou a preto sa musel skrývať v lesoch. Od latinského slova silva si zvolil meno- v preklade to znamená lesný muž.

silvester - benjamin ilchmann 9nXJVtEjTpk unsplash scaled - Prečo sa spájajú silvestrovské oslavy s pápežom?
autor: unsplash.comPápež Silvester určite netušil, že jeho meno sa bude oslavovať dodnes.

Silvester však bol veľmi láskavý a pomáhal chudobným a podporoval kresťanov. Pápež zomrel práve 31.12. Cirkev si tak veľmi vážila jeho skutky, že ich oslavovala každý rok. Práve vďaka tomu sa toto meno dostalo do kalendára.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode