zdielať

Vianočné zvyky a tradície naprieč svetom

vianoce - drew coffman 175709 unsplash - Vianočné zvyky a tradície naprieč svetom
Photo by Drew Coffman on Unsplash

Vianoce, sviatky pokoja, radosti a mieru, patria medzi najkrajšie sviatky v roku a na ich prípravu obetujeme nemalé množstvo času, len aby sme potešili svojich blízkych. Štedrá večera v našich končinách už tradične pozostáva z oblátky s medom, kaše, kapustnice a vyprážanej ryby, najčastejšie kapra, so zemiakovým šalátom. Štedrá večera prechádza svojimi obmenami po celom Slovensku. Niektorí ľudia dávajú prednosť šošovicovej polievke, iné domácnosti si zas nevedia predstaviť štedrú večeru bez pečenej kačky alebo rezňov. V iných kútoch Slovenska zas večera pozostáva z väčšieho množstva chodov než aké máme my. Ak sa príprava vianočných sviatkov tak veľmi líši v malej krajine akou je Slovensko, ako potom vyzerajú vianočné sviatky naprieč svetom?

 

Zdroj: pixabay.com

Napriek tomu, že Afrika pozostáva z veľkého množstva moslimských štátov, ktorých náboženstvo Vianoce neoslavuje, vďaka popularite týchto sviatkov a všadeprítomnej migrácii, si svoje postavenie nachádzajú aj v tomto kúte sveta. Azda najväčšou raritou pre nás môže byť zdobenie palmy miesto pre nás tradičného ihličnatého vianočného stromčeka. Po vianočnej večeri, ktorá je zostavená z tradičných jedál pre daný región, sa všetci spolu stretnú a každý musí mať oblečené niečo nové.

View this post on Instagram

A post shared by Franklin the Jersey Bear (@franklin_the_jersey_bear) on

Taliani sa sústreďujú počas Vianoc najmä na jedlo a výzdobu domu. Výzdoba sa však nenesie v tradičnom chápaní a to omotaní domu svetielkami, ale jednotlivé domácnosti sa snažia urobiť čo najkrajší betlehem. Talianske deti dostávajú darčeky až 6. januára a zaujímavosťou je, že im ich nosí striga lietajúca nad domami a zhadzuje darčeky podľa zásluh jednotlivých domácností.

 

Darčeky ruským deťom nosí dedo Mráz a Snehulienka najčastejšie 1. januára. Tradičná večera u Rusov pozostáva z jedál, ktoré sa tradične podávajú na krstoch a karoch, čím vzdávajú svoju úctu smrti a narodeniu Ježiša. Okrem nich sa na vianočnom stole objavuje aj vyprážaná ryba a plnené taštičky.

Vianočné sviatky Veľkej Británie a USA sa nesú vo veľmi podobnom duchu. Najmä Američania si dávajú záležať na výzdobe svojho domu rôznymi svetielkami, snehuliakmi či sobmi. Darčeky nosí Santa Claus s ôsmimi sobmi, z ktorých jeden je Rudolf so žiariacim červeným nosom. Darčeky dostávajú deti do tradičných ponožiek zvyčajne 25. decembra ráno. Santa Clausovi nechávajú deti pri stromčeku plný pohár mlieka a sušienky.

 

vianoce - james wheeler 1151171 unsplash - Vianočné zvyky a tradície naprieč svetom
autor: Photo by James Wheeler on UnsplashSvetielok nie je nikdy dosť. Čím viac tým lepšie! Photo by James Wheeler on Unsplash

Vianočné sviatky naprieč svetom sa vyznačujú rôznymi zvykmi a tradíciami. Každý si vyberie tradície a zariadi oslavy podľa toho ako sa to páči jemu samotnému.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode