zdielať

Strasti a útrapy hercov, skrátka Celé zle!

divadlo - jan kolenik chris tana pauhofova anna - Strasti a útrapy hercov, skrátka Celé zle!
Nová inscenácia činohry SND v réžii Michala Vajdičku a hereckom prevedení známych mien doslova demoluje divadelnú scénu. Zdroj: SND / Collavino

Predstavovali ste si už niekedy, ako sa cíti divadelný herec, ktorý počas premiéry s hrôzou pozoruje, ako sa jedna scéna za druhou kazí a nič nejde tak, ako bolo natrénované? Ak sa chcete úplne vžiť do atmosféry zlyhania celého divadelného tímu, no napriek tomu sa nevzdávať a dobojovať príbeh až do konca, je tu pre vás nová inscenácia činohry Slovenského národného divadla. Možno by ste ani sami neverili, čo všetko sa počas jedného predstavenia dokáže pokaziť!

A práve v tejto hre sa pokazí naozaj všetko, čo sa môže. Budete si hrýzť pery od napätia, či postavám konečne niečo vyjde… a zároveň sa dobre nasmejete, keď pochopíte, že veru nevyjde. Ale práve to je pointa: pobaviť, možno trochu aj šokovať, no hlavne priblížiť divákom atmosféru na doskách, ktoré znamenajú svet.

Komédia Celé zle pôvodne vznikla v mladom anglickom divadle Mischief Theatre a preto prináša prvky britského humoru. Ponúka ironický pohľad na svet a prostredie divadla, ktorému však zároveň vzdáva vďaku a poklonu.

divadlo - hlavna roman polacik jonatan martin salacha denis diana morova sandra tomas mastalir robert 0 - Strasti a útrapy hercov, skrátka Celé zle!
autor: Zdroj: SND / CollavinoV inscenácii sa predviedli aj Diana Mórová a Tomáš Maštalír.

Hlavnými postavami sú herci nie veľmi úspešného súboru Cornleyho polytechnickej spoločnosti, ktorí práve predvádzajú premiéru detektívnej hry Vražda v Havershamovskom sídle, ide teda takpovediac o divadlo v divadle. Problém je, že sú pomerne neschopní a jedna katastrofa nasleduje druhú. Zabudnuté texty, nesprávne repliky, stratené relikvie, ktoré sa znova objavujú v celkom nevhodnej situácii, a dokonca neúmyselné ublíženie na zdraví jednej z herečiek. Vždy, keď už budete predpokladať, že nič horšie nepríde, stane sa opak.

V predstavení sa spájajú prvky frašky, cirkusového umenia pretkaného britským slovným humorom a čerešničkou na torte sú doslova artistické výkony. Pri nešikovnej premiére detektívky dôjde takmer k demolácii divadelnej scény. Napriek tomu statoční herci svoje predstavenie dokončia. A nie je to len výzva pre postavy hry, ale aj pre samotných slovenských hercov. Tomáš Maštalír, Diana Mórová, Táňa Pauhofová či Ján Koleník, títo všetci sa už počas príprav riadne namakali. Napokon, posúdite to sami priamo na predstavení.

Komédiu Celé zle uviedlo Slovenské národné divadlo v rámci tohtoročných osláv stého výročia, kedy, ako uvádza dramaturg Daniel Majling, „cítili sme od divákov aj sami, že by sa patrilo zaradiť inscenáciu, ktorá by bola veseloherná. Vyšlo to akurát na storočnicu, a z toho vyplynulo, že by to mala byť komédia, ktorá sa zaoberá divadelným zákulisím.“ Predstavenia si môžete vychutnať ešte počas dvoch termínov v decembri a krátko po začiatku nového roka.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode