zdielať

Viete čo znamenajú veľkonočné tradície?

velka noc - easter eggs 2145667 1920 - Viete čo znamenajú veľkonočné tradície?

Veľká noc je za dverami a mnohí z nás už nevedia dočkať tohto krásneho sviatku jari. Veľká noc vždy bola bohatá na zvyky a tradície, ktoré sa dodržiavajú až dodnes.

Mnoho ľudí začne oslavovať Veľkú noc už na Zelený štvrtok a oslavy sa končia na Veľkonočný pondelok. Tento rok začína Veľká noc vo štvrtok 1. apríla a končí v pondelok 5. apríla . Takzvaným veľkým týždňom sa skončí 40 dňový pôst, a vďaka tomu si počas veľkonočných sviatkov vychutnáme tradičné skvelé jedlá. Veľkonočný stôl často pripomína práve ten vianočný. Pre kresťanov patrí medzi najväčšie sviatky v roku. Pre veriacich znamená umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista.

Veľká noc je symbolom jari, prebúdzania sa prírody po zime a plodnosti. Medzi hlavné symboly Veľkej noci patria napríklad baranček, bahniatka, zajačik či jahniatka. Bahniatka sa spájajú s Veľkou nocou namiesto palmovej ratolesti, ktorá v našich končinách nerastie. Práve touto rastlinou podľa histórie vítali Ježiša po zmrtvychvstaní. Bahniatka sa začali používať z dôvodu, že rastú v období jari a zároveň sa hovorí, že pre rodinu majú ochranný charakter. Ďalším symbolom Veľkej noci je čistota. Aby mali všetky zvyky, obrady a rituály úspech, bolo vždy potrebné vyčistiť celú domácnosť a riad, na ktorom sa mali podávať slávnostné jedlá.

velka noc - easter 2197043 1920 1024x683 - Viete čo znamenajú veľkonočné tradície?
autor: pixabay.comVeľká noc patrí medzi najväčšie sviatky v roku spolu s Vianocami.

Oblievanie a vyšibanie korbáčom

Voda je symbolom zdravia, krásy a mladosti. Na Slovensku patrí medzi zvyky oblievačka, ale aj šibačka. V niektorých regiónoch Slovenska platí dohoda, že mládenci môžu vyšibať dievčatá len do obeda.

Zdobenie kraslíc voskovými farbami

Zdobenie kraslíc sa najviac spája so slovanskou kultúrou, napriek tomu obdoby kraslíc sa našli aj v dejinách Číňanov a Egypťanov. Farbenie vajíčok symbolizuje prepojenie Starého a Nového zákona, ale aj znovuzrodenie.

Kategórie:

Podobné články