zdielať

Sú raňajky naozaj najdôležitejším jedlom dňa?

raňajky - brooke lark IDTEXXXfS44 unsplash scaled - Sú raňajky naozaj najdôležitejším jedlom dňa?
Sú raňajky naozaj najdôležitejším jedlom dňa? Unsplash

Od útleho veku sa učíme o potrebe raňajkovať – veď raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Mnoho ľudí bojuje s tým, že ráno do seba nedokážu dostať žiadnu potravu. Bojujú so zdravými ovsenými kašami alebo obloženým pečivom, pretože vynechať raňajky by bolo najväčším prehreškom proti zdravému životnému štýlu. Alebo nie? Dnes sa štúdie zhodujú na tom, že raňajky sú dosť preceňovaným jedlom. Hoci nemôžeme poprieť potrebu správnych a vyvážených raňajok pre deti a tínedžerov, pre dospelých môže byť situácia úplne odlišná. 

Raňajky – aké je pravda o nich? 

Počuli ste už o prerušovanom pôste alebo hladovaní? Jeden z našich článkov sa zaoberá práve touto problematikou. Prerušované hladovanie nie je ďalšou z diét, je životným štýlom, ktorý pomáha kontrolovať nielen príjem kalórií, ale tiež i hladinu krvného cukru alebo zápalových markerov. Jeho filozofia spočíva v tom, že 16 hodín držíte pôst, 8 hodín plnohodnotne prijímate potravu. Samozrejme, prerušované hladovanie môže mať množstvo podôb a každý si nájde tú, ktorá mu vyhovuje najviac. 

raňajky - eiliv sonas aceron uAm1CZMdPCw unsplash 1024x683 - Sú raňajky naozaj najdôležitejším jedlom dňa?
autor: Eiliv-Sonas AceronRaňajkujete pravidelne alebo s raňajkami každý deň bojujete?

Raňajky sa pri prerušovanom hladovaní nekonzumujú vôbec alebo sú posunuté na neskoršie hodiny. Posunutý môže byť i začiatok pôstu do skorších večerných hodín. Situácia s raňajkami je však o niečo komplikovanejšia, než sa na prvý pohľad môže zdať. Ak konzumujete viac kalórií (vďaka raňajkovaniu) do obeda, môže to mať vplyv na zníženie príjmu po obede.

Najdôležitejšie sú vaše pocity

Každý z nás si musí nájsť spôsob, ktorý mu vyhovuje najviac. Ak raňajkám nedávate prednosť a vyslovene vám nechutia, nekonzumujte ich. Na druhej strane, nenechajte sa ovplyvniť žiadnym smerom, ktorý vám nevyhovuje. Prerušované hladovanie má množstvo výhod, ale ak ste si zvykli pravidelne raňajkovať a teraz toto jedlo vynecháte, následkom môže byť zníženie energie. Základom je počúvať svoje telo a nenechať sa viesť žiadnymi “všeobecne platnými faktami”. Zdravotné benefity môžete získať raňajkovaním i vynechaním raňajok. 

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.