zdielať

Pestrosť potravy – kľúč k zdraviu?

diéta - katka pavlickova 145025 unsplash - Pestrosť potravy – kľúč k zdraviu?
Pestrá strava - kľúč k zdraviu? Katka Pavlickova

Určite ste si už niekedy všimli množstvo diét, ktoré kolujú v magazínoch i na internete. Diéta založená na zemiakoch, iná na pečive, hrozne, syre, melóne či paradajkách. Každá z nich sľubuje zázračné zhodenie nadbytočných kilogramov a pocit sviežosti a skvelej nálady. Pravdou však je, že žiadna zo zázračných diét nefunguje. Na to, aby sa naše telo mohlo zbaviť nadbytočnej váhy či na to, aby sme sa dokázali zharmonizovať musíme prijímať pestrú stravu. Prečo je to tak?

diéta - monika grabkowska 325047 unsplash 694x1024 - Pestrosť potravy – kľúč k zdraviu?
autor: Monika GrabkowskaPestrá strava môže byť výživná i chutná.

Potravinová pyramída je postavená na niekoľkých základných zložkách – pečivo, mäso, mlieko, vajíčka, ovocie a zelenina. Každá z nich má svoje nezastupiteľné miesto, pretože každá z nich poskytuje pre naše telo neoceniteľný zdroj nielen makroživín, ktoré predstavujú cukry, tuky a bielkoviny, ale i mikroživín v podobe vitamínov a minerálov vystupujúcich v mnohých metabolických pochodoch nášho tela. Zapájajú sa do nich ako stavebné kamene enzýmov – katalyzátorov, bez ktorých by reakcie nikdy nemohli prebiehať.

Problémom jednostranne zameranej stravy je, že prostredníctvom paradajky nikdy nemôžete prijať dostatočné množstvo vitamínu B ako napríklad z pečiva, mäsa či listovej zeleniny a z diéty postavenej na pečiva zas nedostanete dostatok vitamínu A, ktorý je zas napríklad v paradajke. Na diéte jednoducho nikdy neposkytnete svojmu organizmu dostatok komplexných nutričných látok, ktoré vám pomáhajú s rastom, regeneráciou a celkovou regeneráciou.

diéta - brooke lark 229136 unsplash 1024x697 - Pestrosť potravy – kľúč k zdraviu?
autor: Brooke LarkJednostranne zameraná diéta vám nikdy neposkytne to, čo potrebujete.

Na diéte vždy schudnete. Minimálne sa váš organizmus zbaví vody, ktorá je naviazaná v tukovom tkanive alebo na sacharidoch. Pravdou je, že ale za cenu zhodených kilogramov dosiahnete rozvrat organizmu a spomalenie metabolizmu. Chudnutie za cenu zdravia nikdy nie je rozumným nápadom, pretože vaše telo vám to spočíta vo chvíli, kedy to budete najmenej čakať. Predovšetkým musíte myslieť na to, že vyvážený kalorický príjem a pestrá strava sú kľúčom k zdraviu a chudnutie je jedna z vecí, ktorá je bonusom k zdravému životnému štýlu. Nikdy však nestojí za to, aby ste obetovali svoju vnútornú pohodu.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.