zdielať

Florencia- čo môžete stihnúť za jeden deň?

florencia - IMG 6686 2 scaled - Florencia- čo môžete stihnúť za jeden deň?

Florencia je jednoznačne jedno z najkrajších miest Talianska. Florencia je bohatá na umenie a históriu. Prechádzať sa jej uličkami je zážitok. Nachádza sa tu množstvo starovekých palácov, sôch, námestí a unikátnych múzeí.

 

Florencia je unikátne historické mesto, ktoré vybudovala najmä rodina Medici.

Mediciovci bola talianska dynastia, ktorá vo Florencii vládla od 15. do 18. storočia. Dalo by sa povedať, že to bola rodina inteligentných mužov a žien, ktorí dokázali presadiť svoje záujmy. Na základe toho v roku 1397 založili svoju banku, ktorá mala obrovský vplyv a význam pre ich ďalšie fungovanie. Svoje ekonomické majetky využili tak, že upevnili a rozšírili svoju moc, čo malo významný vplyv aj na oblasť kultúry a umenia.

florencia - IMG 6656 2 683x1024 - Florencia- čo môžete stihnúť za jeden deň?

Je evidentné, že rodina Medici bola veľkým mecenášom umenia a literatúry, čo prispelo k následnému upevneniu postavenia Florencie ako významného umeleckého a literárneho miesta v Európe počas celej renesancie. Odrazilo sa na to aj na zvýšenom výskyte nových obyvateľov, vďaka ktorým Florencia získala titul „Mesto renesancie par exellence.“ K najznámejším a najnavštevovanejším pamiatkam bezpochyby patrí Florentská katedrála Cattedrale di Santa Maria del Fiore.

Il Duomo di Firenze je štvrtá najväčšia európska katedrála, ktorá sa nachádza sa námestí Piazza Duomo. Dominuje jej cyklus monumentálnych fresiek, ktoré boli namaľované Girogiom Vasarim a Federicom Zuccarim v priebehu rokov 1572-1579.  Dominantou je Brunelleschiho kupola.

florencia - IMG 6694 2 683x1024 - Florencia- čo môžete stihnúť za jeden deň?

Jedným z najstarších kostolov vo Florencii je Baptistérium San Giovanni. Nachádza sa tiež na námestí Piazza Duomo. Baptistérium je v skutočnosti staršie, resp. má skorší pôvod ako celý zvyšok komplexu.

Jedným z mnohých symbolov Florencie je Ponte Vecchio. Tento most je postavený a spája historické centrum Florencie s východnou časťou mesta. Cez Florenciu preteká rieka Arno. V minulosti Ponte Vecchio slúžil najmä ako miesto predaja potravín. Dnes tu skôr nájdete zlatníctva a pouličných predajcov.

florencia - IMG 6677 2 958x1024 - Florencia- čo môžete stihnúť za jeden deň?

Určite odporúčam navštíviť raj umenia, resp. Galleria dell’Academia. Toto miesto bolo vytvorené pre študentov výtvarného umenia, aby sa mohli oboznámiť s majstrovskými dielami svojich predchodcov. Najznámejším, no určite nie jediným dielom, ktoré treba vidieť je Michelangelov David. Socha je vysoká viac ako 5 metrov a je považovaná za vrcholný symbol renesancie. Socha predstavuje biblického Davida, ktorý bojoval proti obrovi Goliášovi. Symbolicky má znázorňovať víťazstvo rozumu nad fyzickou silou.

florencia - IMG 7565 697x1024 - Florencia- čo môžete stihnúť za jeden deň?

Za návštevu určité stojí aj Galleria degli Uffizi nakoľko je možné ju považovať za jednu z najkrajších múzeí v Taliansku.  Nachádza sa kúsok od námestia Piazza della Signorina. Nájdete tu najznámejšie umelecké diela, ktoré sú známe po celom svete. Niet pochýb keďže ich tvorcami boli Botticelli, Tiziano, Leonardo da Vinci, Giotto, Michelangelo, Caravaggio atď. V prípade, že chcete navštíviť múzeá, odporúčam rezervovať si vstupenky vopred.

Okrem spomínaných pamiatok je vo Florencii množstvo iných kostolov, katedrál, múzeí, námestí, ktoré treba vidieť.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode