zdielať

Spomalený metabolizmus – výmysel či pravda?

metabolizmus - brooke lark 289769 unsplash - Spomalený metabolizmus – výmysel či pravda?
Spomalený metabolizmu - mýtus či pravda? Brooke Lark

Po nástupe nového roka sa množstvo z nás rozhodlo začať s chudnutím a stratiť tak pár nadbytočných kilogramov. Nie vždy je dôležité len vytrvať, niekedy sa stáva, že sa naša vôľa rýchlo zlomí, pretože nevidíme žiadne výsledky. Napriek tomu, že svedomito počítame kalorický príjem, cvičíme a chodíme behať sa ručička na váhe odmieta pohnúť tým správnym smerom, ba niekedy sa stáva, že začneme priberať. Odpoveďou na naše problémy je často spomalený metabolizmus. Čo však presne znamená a ako sa dá vyriešiť?

metabolizmus - vitchakorn koonyosying 494183 unsplash 683x1024 - Spomalený metabolizmus – výmysel či pravda?
autor: Vitchakorn KoonyosyingSpomalený metabolizmus trápi mnohých.

Naše telo je sústava, ktorá je veľmi rozumná a dokáže sa v stresových situáciách zachovať veľmi rozumne. Ak ste práve začali s diétou, pravdepodobne sa jedlo vo vašich očiach stáva nepriateľom číslo jedna. A tak sa mu snažíte vyhnúť. A tak nejete. A tak začína celý problém. Pri diéte telo nedostáva toľko energie koľko potrebuje a automaticky sa nastaví na dlhé hladovanie tým, že spomalí metabolizmus. To znamená, že z každého jedla, ktoré sa do vášho tela dostane si uloží viac a navyše odmieta páliť drahocenné kalórie počas cvičenia. To všetko má na svedomí náš hormonálny systém a hormóny stresu, ktoré sú počas diéty vyplavované.

So spomaleným metabolizmom sa bojovať nedá prostredníctvom výživových doplnkov ani urýchľovačov. Pomôže jedna vec – zdravé a vyvážené stravovanie. Mnoho ľudí verí, že ak majú kalorický deficit, začnú rýchlo chudnúť a samozrejme majú absolútnu pravdu. Kalorický deficit však neznamená jesť pod svoj bazálny metabolizmus, ktorí predstavuje metabolizmus tela (energia, ktorú telo potrebuje na základné pochody ako dýchanie, trávenie či spánok). Zdravý kalorický deficit je možné dosiahnuť prostredníctvom cvičenia – silový tréning, kardio a v pohode aj jóga.

metabolizmus - brooke lark 186926 unsplash 683x1024 - Spomalený metabolizmus – výmysel či pravda?
autor: Brooke LarkJesť pod bazálny metabolizmus spôsobuje spomalenie metabolizmu.

Ak vás trápi fakt, že nemôžete chudnúť a okrem toho sa cítite unavení až do morku kostí, pravdepodobne bude spomalený metabolizmus i vašim problémom. Nezúfajte. Riešením je začať správne počítať prijaté jedlo a spoľahnúť sa na výživné potraviny – kvalitné mäso, ovocie, zelenina, mliečne výrobky a mnoho iných. Po prejdení na dostatočný kalorický príjem je váš metabolizmus schopný upraviť sa v priebehu dvoch týždňov a opäť začať normálne fungovať.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode