zdielať

Je recyklácia riešením?

plast - ishan seefromthesky 4xmgrNUbyNA unsplash e1565685317668 - Je recyklácia riešením?
Je recyklácia riešenie problému s plastovým odpadom? Ishan Seefromthesky

Plasty sú problém, o ktorom sa momentálne diskutuje na každom kroku. Plastový odpad pomaly ale isto zachvacuje celú planétu a už dnes máme možnosť sledovať dopad plastov na život v oceánoch ale i v celej krajine. Pravdou je, že naša spoločnosť používa abnormálne množstvo plastov a veľmi sme si zvykli na výrobky, ktoré sú pyšné na svoj názov – na jedno použitie. Príbory, taniere, slamky, kelímky na kávu ale i množstvo obalov, ktoré sú v podstate nepotrebné a náš život by sa zaobišiel i bez nich aj keď by bol možno o niečo menej pohodlný a bezproblémový. Na druhej strane však o niečo viac ekologický.

plast - dustan woodhouse RUqoVelx59I unsplash 1024x768 - Je recyklácia riešením?
autor: Dustan WoodhousePlastový odpad je dnes bežnou súčasťou oceánov i celej prírody.

Naša spoločnosť sa pri probléme s plastami rozdelila na dve skupiny. Jedna z nich používanie plastov absolútne nerieši a razí teóriu, že plastom pomôže recyklácia (v akej miere však recyklujú nie je vždy známe). Druhá skupina je o niečo menej početná, ale plasty sa snaží nahrádzať na každom kroku – vlastné vrecká na zeleninu a ovocie, plast nahrádza sklo, ktoré je znovu použiteľné a v podstate sa vraciame do doby, kedy plast nebol bežnou súčasťou našich životov. Obmedziť plasty na minimum je zásadný a dobrý krok. Ako je to však so samotnou recykláciou plastov? Dokáže vyriešiť problém doby plastovej?

Hoci je recyklácia výborným konceptom, pravdou je, že nedokáže vyriešiť problém, ktorý sme vytvorili. Neuveriteľné používanie plastov na každom kroku nedokáže proces recyklácie, ktorý sa sám vyznačuje niekoľkými problémami, vyriešiť. Hlavným problémom je, že časť plastov nie je možné recyklovať a i tá časť, ktorá sa pýši nálepkou recyklovateľný končí vo väčšine prípadoch na skládkach.

plast - sophia marston bZI7Wj KoWw unsplash 768x1024 - Je recyklácia riešením?
autor: Sophia MarstonPlasty je dnes možné nahradiť v mnohých ohľadoch.

Proces recyklácie nedokáže udržať plastový odpad mimo nášho životného prostredia. Problémy s recykláciou sú dôvod, prečo veľká časť odpadu vyspelých krajín končí v rozvojových krajinách, ktoré odpad jednoducho sypú do oceánu alebo vytvárajú celé ostrovné skládky, odkiaľ sa však odpad do oceánu dostane i tak. Nebuďme slepí k našej planéte a snažme sa plasty nielen obmedziť ale i nahradiť. Veď alternatív máme dnes mnoho.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode