zdielať

Takto si nájdete viac času na čítanie

čítanie - pexels photo 1550648 - Takto si nájdete viac času na čítanie
Čítanie v pohodlí domova Zdroj: pexels.com

„Človek, ktorý číta, prežije tisíc životov, kým umrie. Človek, ktorý nikdy nečítal, prežije len jeden.“
George R. R. Martin

Tento citát dokazuje, že čítanie naozaj obohacuje život a dokáže nás preniesť do iných svetov, aj keď sedíme doma v obývačke. Tiež sa vďaka tomu ocitneme na mieste postáv, cez ktoré prežívame rôzne pocity a zážitky. To všetko zvládne dobrá kniha prostredníctvom zdanlivo obyčajných stránok.

Samozrejme, je potrebné si na čítanie nájsť čas, zahodiť výhovorky a užívať si relax a zároveň zážitok s knihou v ruke.

Vytvorte si každodenný rituál. Večer pred spaním je všade pokoj a ticho, je to preto skvelý čas na prečítanie aspoň pár stránok. Pri veľmi dobrej knihe sa z nich vykľuje aj pár kapitol a zrazu zistíte, že je už takmer ráno a ste na konci knihy. Nemusíte sa ale obávať, že by ste sa už nevyspali, väčšina čitateľov hovorí aj o príjemnom uspávacom efekte.

Prebúdzajte sa s knihou. Chvíľka pokoja, najmä pred pracovným dňom, či už doma alebo pri ceste autobusom vám pomôže jednoduchšie vstúpiť do nového dňa.

Zoberte si knihu vždy so sebou, nikdy neviete, kde budete musieť čakať a vznikne vám tým ideálny priestor na čítanie, ktorým si spríjemníte cestu v dopravnom prostriedku alebo čakanie u doktora.

čítanie - nature grass green book - Takto si nájdete viac času na čítanie
Zdroj: unsplash.com

Televízor, počítač či mobil dokážu zhltnúť veľa času. Keď ich na chvíľu nahradíme knihou, vznikne nám veľmi jednoducho čas na čítanie.

Audioknihy sú ďalšia forma, pomocou ktorej si môžete užiť príbeh a pritom napríklad upratovať, či šoférovať a k tomu si užívať príjemný hlas a hudbu, ktorá ešte dotvorí dej.

Nechajte sa inšpirovať. Ak sa obklopíte priateľmi, ktorí radi čítajú, bude aj vás k čítaniu ťahať oveľa viac. Navyše sa môžete o knihách porozprávať, dať si navzájom nejaké tipy na tie najlepšie knihy a požičiavať si ich.

Najdôležitejšie je, aby ste sa do čítania nenútili. Preto si vyberajte knihy, ktoré naozaj čítať chcete a bavia vás. Nemusíte sa cítiť previnilo ani vtedy, keď vás rozčítaná kniha nebude baviť a nedočítate ju. Zbytočne by vás oberala o čas, pretože by ste ju pravdepodobne čítali veľmi pomaly a s nechuťou.

čítanie - katya austin 313223 unsplash - Takto si nájdete viac času na čítanie
Zdroj: unsplash.com

Nájdite si na čítanie ideálne miesto. V lete je čítanie v prírode naozaj úžasné. Ležať na tráve a čítať pútavú knihu, najlepšie niekde pri vode, je krásna predstava. V zime je zasa úplná idylka čítanie knihy v útulnej izbe pod dekou, so šálkou teplého čaju. Aj daždivé počasie priam láka otvoriť dobrú knihu a začítať sa do nej v pohodlí domova.

Nezabudnite, že vy ste pánmi svojho času, preto, ak vás čítanie baví, doprajte si ho čo najviac.

Zdroje:
www.goodreads.com
www.citajmesispolu.sk

Kategórie:

Podobné články