zdielať

Obezita – epidémia našej doby

obezita - kobby mendez 1394362 unsplash - Obezita – epidémia našej doby

Od doby našich predkov lovcov-zberačov sú ľudia uspôsobení na neustály pohyb – lovenie a zber potravy, neustále presúvanie. Zároveň bola ich potrava bohatá na bielkoviny a tuky. Postupom času však človek dal prednosť poľnohospodárstvu a v našom jedálnom lístku sa stále častejšie začali objavovať sacharidy stojace za vznikom zubného kazu a priberania na váhe. V posledných rokoch je však situácia tak závažná, že sa začína hovoriť o svetovej epidémii obezity.

obezita - dilyara garifullina 1380104 unsplash 683x1024 - Obezita – epidémia našej doby
autor: Dilyara GarifullinaNevyvážený príjem kalórií je hlavným vinníkom.

Hoci sa o tom často nehovorí, obezita nie je len kozmetický problém, ale najmä problém zdravotný. Vysoké percento telesného tuku stojí nielen za problémami s kĺbmi a pohybovým aparátom celkovo. Tukové tkanivo má svoju vlastnú hormonálnu aktivitu a dokáže hormóny nielen produkovať ale ich aj vylučovať a dokáže tak rozladiť celý hormonálny systém v tele. To má za následok poruchy menštruačného cyklu u žien či problémy s pohlavnými orgánmi u mužov. Predpokladá sa, že zníženie mužskej reprodukčnej schopnosti má za následok práve ovplyvnenie ich hormonálneho systému tukovým tkanivom.

V dnešnej dobe trpí nadváhou približne 39% populácie a 13% svetovej populácie obezitou. Nebezpečné sú oba stavy, ktoré stoja za zvýšením krvného tlaku a rozvojom cukrovky 2. typu. Za rozvojom obezity stojí predovšetkým strava bohatá na kalórie a nedostatočný pohyb. Problémom obezity je, že okrem vyššie spomenutých dôsledkov stojí i za vznikom rakovín rôznych typov, z ktorých medzi najčastejšie patrí rakovina pankreasu.

obezita - ola mishchenko 606865 unsplash 1024x678 - Obezita – epidémia našej doby

Najistejší spôsob ako bojovať s nadváhou a obezitou je dostať pod kontrolu svoj kalorický príjem a výdaj. Na to, aby sa telo opäť dostalo do normálu a začalo nadbytočné kilogramy zhadzovať je potrebné, aby bol výdaj väčší ako príjem. Problémom však je i závislosť väčšiny populácie na rafinovaných cukroch, bez ktorých si nedokážu predstaviť svoj deň a ktoré stoja za obrovskými prírastkami na váhe.

Zdroje informácií:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323551.php

Obezita v číslach

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode