zdielať

Aktívne látky ukryté v čokoláde

aktívne látky ukryté v čokoláde - louis hansel shotsoflouis 6fRyao7izMk unsplash scaled - Aktívne látky ukryté v čokoláde

[playht_player width=“100%“ height=“175″ voice=“Nela“]

Čokoláda patrí medzi najobľúbenejšie pochúťky a je naozaj len málo ľudí, ktorí jej nedajú prednosť pred inými sladkými dobrotami. V snahe vyradiť zo svojho života všetky nezdravé veci, padá čokoláda často ako obeť za zdravé stravovanie. Je to však naozaj potrebné? Existuje niečo také ako zdravá čokoláda alebo hovoríme v tomto prípade o nezmyselnom sne? Dúfame, že Vás poteší správa, že čokoláda môže byť považovaná za zdravú pochúťku. Avšak, pozor! Čokoláda môže byť rovnako zdravá ako nezdravá. Tajomstvo sa ukrýva v obsahu kakaa.

aktívne látky ukryté v čokoláde - nordwood themes rloF1agMJmc unsplash 1024x683 - Aktívne látky ukryté v čokoláde
autor: Nordwood ThemesLahodná čokoláda patrí medzi najobľúbenejšie sladkosti.

Minerálne látky

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že čokoláda obsahujúca viac ako 70% kakaa je považovaná za zdravú. Rôzne druhy horkých čokolád obsahujú zmes, v ktorej sa nachádzajú látky podporujúce náš organizmus. V prvom rade spomenieme vysoký obsah horčíka. Horčík je minerál, ktorý je potrebný pre správne fungovanie nervovej sústavy. Hrá podstatnú úlohu v prenose nervových signálov a jeho väčšia spotreba je podmienená zvýšeným stresom a nadmernou fyzickou záťažou.

Obsah horčíka v čokoláde je jeden z dôvodov, prečo sa po jej konzumácii cítime viac pokojne. Rovnako je zodpovedný i za podporu mozgu, a preto je horká čokoláda často odporúčaná pred skúškami a testami. Okrem horčíka objavíme v čokoláde celú radu minerálnych látok, ako je železo, selén, mangán, zinok a mnoho ďalších.

aktívne látky ukryté v čokoláde - amirali mirhashemian RCVIlSXhYI0 unsplash 1024x683 - Aktívne látky ukryté v čokoláde
autor: Amirali MirhashemianČokoláda a orechy sú zdravá a výživná kombinácia.

Tryptofán a mastné kyseliny

Za zmienku však stojí i látka, ktorá sa nazýva tryptofán. Tryptofán je chemickou zlúčeninou, ktorej premenou vzniká serotonín známy ako hormón šťastia. To však nie je všetko. Čokoláda je bohatá i na obsah zdravých tukov, ktoré sa v organizme ďalej premieňajú a podporujú vznik endorfínov.

Fenyletylamin

Objavíme v nej tiež látku známu ako fenyletylamin, ktorý pomáha zmierňovať pocity strachu a úzkosť. Vďaka jeho obsahu máme tendenciu vyhľadávať čokoládu práve vtedy, keď nás trápia nepríjemné pocity.

aktívne látky ukryté v čokoláde - charisse kenion tWe8ib cnXY unsplash 1024x612 - Aktívne látky ukryté v čokoláde
autor: Charisse KenionPriemerný Slovák skonzumuje 6 kilogramov čokolády ročne.

Keď sa pozrieme na zloženie čokolády zblízka, nemôžeme sa čudovať jej obľube. Vďaka obsahu účinných látok pomáha stimulovať náš mozog, podporuje dobrú náladu a zmierňuje negatívne pocity. Čokoláda je jednoducho šampiónom na poli dobrôt, a preto si dnes neváhajte dopriať kúsok kvalitnej čokolády s obsahom kakaa nad 70%.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.