zdielať

Zoznámte sa so skupinou SAX BEATZ

Zoznámte sa so skupinou SAX BEATZ - 20170825 201119 1 - Zoznámte sa so skupinou SAX BEATZ
Autor: Nikola Benkovská

 

Je s tebou pri tvojich najvzrušujúcejších životných zážitkoch. Pri najdôležitejších životných rozhodnutiach. Pri tvojich pádoch i vzletoch, pri šťastiach i strastiach. Hudba, tá sa nepýta, hudba rozumie. A ak sú jej najlepšími priateľmi horúce tóny safoxónu, zrodí sa nerozlučné spojenie vášne, tanca a dokonalého rytmu.

Presne tieto pocity majú aj Peter a Marek zo skupiny SAX BEATZ, ktorí kombinujú modernú hudbu a saxofón. Chalani, ktorí cez tóny hudby spájajú srdcia ľudí. Započúvajte sa do ich rytmov prostredníctvom nášho rozhovoru a zaručene ich začnete vyhľadávať.

 

Čo bola vaša prvotná motivácia k vytvoreniu SAX BEATZ?

Hlavným dôvodom spojenia DJ + saxofonista bolo oživenie reprodukovanej hudby o zvuk dychového nástroja a robiť tak niečo iné. Prvotná myšlienka bola hrať len progresívnejšiu elektronickú hudbu so saxofónom, čo sme ešte na Slovensku nevideli. To vystihuje aj „Z“ v slove BEATZ namiesto anglického BEATS (v preklade údery, doby). SAX je bežne používaná skratka pre Saxofon, Z vystihuje začiatok éry niečoho nového a časť BEAT (úder) sme ponechali. Neskôr sa do popredia dostávala pohodová hudba, tzv. Chillout a Deep house. Tento štýl hudby je vyhľadávaný najmä pri nerušenom posedení v podnikoch na letných terasách, v plážových baroch a podobne. Dnes sa už venujeme rôznym štýlom, aby si každý hudobný fanúšik prišiel na svoje.

Prečo je podľa vášho názoru momentálne saxofón tak veľmi populárny?

Zvuk saxofónu je jedinečný, úžasný a takpovediac výnimočný, sotva ťažko vídaný na každom evente. Nie je jednoduché naučiť sa naň hrať a zodpovedá tomu i počet hudobníkov, ktorý na tento nástroj hrajú. Kombinácia tohto nástroja s modernou hudbou prináša lepší zážitok, vytvorí živší efekt ako len samotný DJ. Aj sám hudobník má možnosť viac improvizovať a tvoriť.

Pre aký typ ľudí je určená vaša hudba?

Snažíme sa naše vystúpenia tvoriť tak, aby si v nich našli rôzne skupiny ludí niečo, čo majú radi. Dá sa povedať, že sme otvorení viacerým hudobným štýlom ako je len moderná elektronická hudba, často nazývaná EDM.  Počas akcie vieme prispôsobiť hudobný výber typu, resp. veku návštevníkov podniku a zaimprovizovať aj na želanie od Funky, Latina cez HipHop až po tzv. „kolotoče“. Každopádne sme radi, keď vidíme, že sa ľudia bavia a ďakujú za príjemne strávený večer. Je to pre nás motivácia ísť ďalej, robiť to stále lepšie a prinášať stále viac.

Ako prebieha váš pracovno-hudobný deň/noc?

Hudbou sme obklopení neustále. Buď ju počúvame pri cestovaní prostredníctvom rádia, smartfónu alebo doma, keď prehľadávame rôzne hudobné portáli a sledujeme novinky, ktoré sa umiestňujú v TOP rebríčku. Deň čo deň je vo svete veľa nových skladieb a nemalá časť z nich neprejde našim hudobným filtrom. Musíme rozmýšľať, či je daná skladba vhodná na to, aby sa do nej ešte pripojil saxofón a podstatné je aj to, či je skladba vhodná na naše eventy. Veľakrát v zhone pripravujeme skladby a sety individuálne, pošleme si skladby cez internet a keď sa stretneme, už len prehráme a zaradíme do playlistu. Zatiaľ si všetko robíme sami – od nahrávania, masteringu, cez obrázky, videá až po upload, spravovanie fanpage, promo, meetingy, organizáciu niektorých akcií a tak ďalej. Mať profesionálne štúdio, kde by bolo možné neustále nahrávať a mať človeka, ktorý by sa tomu venoval na maximum, je náš veľký sen. Určite by sa potom otvorili brány aj v zahraničí. Zatiaľ však na sebe pracujeme a veríme, že raz príde ten moment, keď bude mať niekto záujem posunúť SAX BEATZ do iného levelu.

 

Kde vás vedia čitatelia nájsť a vypočuť si vašu tvorbu?

Set, resp. playlist pripravujeme vždy na daný typ eventu. Tešíme sa, ak si môžeme zahrať v klube, ktorý navštevujú mladí ľudia, chcú sa baviť na modernú elektronickú tanečnú hudbu a vtedy sa doslova vyskáčeme na pódiu, za mixpultom aj my. V letných mesiacoch obľubujeme hranie na letných terasách podnikov, kde si návštevníci vychutnávajú dobré jedlo, svieže drinky a my im do toho hráme pohodovú Chillout, Deep house hudbu. Ideálne sú vysokoškolské beánie, kde idú študenti vyslovene za zábavou. Tieto akcie veľmi obľubujeme a niet pochýb, že práve tu zažívame vždy najlepšiu atmosféru. Príjemné je taktiež navštíviť rodinnú oslavu alebo dokonca svadbu, kde nachvíľu predvedieme aktuálne hity, ale aj staré známe OLDIES v spojení so saxofónom.

Ako SAX BEATZ ovplyvnil váš súkromný i verejný život?

Odkedy SAX BEATZ funguje menej navštevujeme party s našimi priateľmi, ale za to oni nás prídu podporiť a zabaviť sa vždy, keď majú možnosť. Na druhej strane chodíme zabávať iné partie a neustále spoznávame nových ľudí. Vždy si však vyčleníme nejaký víkend, kde si „vyhodíme z kopýtka“. Človek musí opustiť rutinu a vypnúť, aby prišiel na nové myšlienky. Je to overené a nám to zaručene pomáha. Súkromný život je od fungovania SAX BEATZ trocha komplikovanejší. Menej času na rodinu, priateľov, priateľky počas víkendov a niekedy aj v týždni, keď prebieha príprava. Každopádne, hudba je náš život, napĺňa nás a asi by sme si to bez nej už nevedeli predstaviť.

Ste tím v pravom slova zmysle – ťaháte za jeden povraz?

Sto ľudí, sto chutí a to platí aj u nás, ale všetko je o kompromisoch. Najčastejšie „nezhody“ vznikajú pri zaraďovaní skladieb do spoločného playlistu. Pri jeho tvorení sa nie vždy zhodneme. No pokiaľ nemáme vybrané spoločné skladby, ktoré sa páčia obom, nezačíname ani tvoriť set. To je jednoducho základ – vybrať si tú správnu hudbu, ktorá ľudí osloví a ktorá fičí. Zatiaľ nás žiadna skladba nedokázala rozhádať a na konci boja s výberom sa vždy zhodneme obaja. Dá sa teda povedať, že ťaháme za jeden povraz, bez toho by to nešlo.

Vystupujete vždy spolu ako skupina alebo máte každý aj svoje vlastné samostatné akcie?

Na väčšine akciách vystupujeme spoločne. Sú aj akcie, na ktorých hrá čisto Peťo ako Dj P&P, zatiaľ čo Marek´S hrá s kapelou a zabáva ľudí na inom type akcií (ako sú svadby, oslavy, dedinské hodové zábavy, ľudové slávnosti a podobne). Plánovanie spoločných akcií teda ovplyvňujú aj tie, na ktorých hráme samostatne.

Aké sú vaše plány, sny do budúcna?

Skromne si želáme, aby časom naše akcie ľudia vyhľadávali sami. Postupne tvoríme základňu fanúšikov na sociálnej sieti. Nakoľko fanpage ešte nemá ani rok existencie, sledujeme každý like a tie prichádzajú najmä v priebehu akcie alebo v nasledujúcich dňoch po nej. Nedávno sme vytvorili aj nás Instragramový účet, kde postupne pribúdajú sledovatelia a naše príspevky z akcií. Je to pre nás ako spätná väzba, že to, čo robíme, sa skutočne ľuďom páči. Tešiť sa môžete aj na nahraté hudobné covery skladieb, hudobné videá, ktoré môžete nájsť na našej FB fanpage a youtube pod názvom SAX BEATZ. Našim cieľom je zahrať si na väčšej open air party, festivale a veríme, že aj to čoskoro príde. Práve tu by sme mohli zabaviť stovky či tisícky ľudí a bola by pre nás veľká česť stáť na pódiu, resp. byť v zákulisí v blízkosti známych a popredných hudobníkov, interpretov či DJ-ov.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode