zdielať

Čo nás čaká v Bratislave cez Bielu Noc?

Čo nás čaká v Bratislave cez Bielu Noc? - shutterstock 512868196 - Čo nás čaká v Bratislave cez Bielu Noc?
Starý most v Bratislave. Miroslav Orincak / Shutterstock.com

Už túto sobotu, v noci z 29. na 30. septembra sa po štvrtýkrát uskutoční v Bratislave Biela Noc. Ak nepochádzate zo západného Slovenska nezúfajte, o týždeň neskôr ju môžete zažiť aj v Košiciach. Táto udalosť zaručuje kultúrny zážitok.

Na Bielu Noc vás v krátkom videu pozýva aj hlas Táňy Pauhófovej:

Čo je Biela Noc a ako vznikla?

Ako píšu na samotnej oficiálnej stránke je to „prestížny medzinárodný umelecký projekt, ktorý má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol“. Ide o nočnú prechádzku mestom, kedy budete mať možnosť uvidieť zaujímavé projekty a diela. Spánok vám ani nenapadne, keďže pri toľkom množstve aktivít sa nenazdáte a bude ráno.

Biela Noc sa konala po prvýkrát pred ôsmimi rokmi v Košiciach, keďže o udalosť narastal záujem rozšíril sa projekt aj do hlavného mesta.

Čo môžete vidieť tento rok v Bratislave?

Samozrejmosťou bude osvetlenie Starého mostu, Ufa, Bratislavského hradu a VÚB banky. Mnoho aktivít vrámci Bielej Noci môžete zažiť už dnes.

Od 10:00 si môžete užiť túto obrovskú preliezačku Net Blow up v Zuckermandeli:

Taktiež od 10:00 môžete zažiť na nábreží Eurovey inštaláciu japonského umelca Yasuhiro Chida s názvom Brocken 5.1. Keď už tam budete, nepremeškajte príležitosť zastaviť sa na Burger festivale, ktorý sa na nábreží Eurovey koná celý tento víkend.

Od 18:00 môžete pokresliť steny v vďaka vernisáži ADA v Kunstalle LAB:

Pre nás je najväčším favoritom určite svetelná inštalácia Submergence od skupiny medzinárodných autorov Squidsoup, ktorá sa nachádza na Starej radnice – Múzeum mesta Bratislavy, Hlavné námestie 1.

Submergence-2016 from squidsoup on Vimeo.

Pokresliť si pomocou vody, môžete na námestí River Parku, kde bude inštalácia Waterlight Graffiti od francúzskeho autora Antonina Fourneau.

Prestížny rakúsky choreograf Willi Dorner v Bratislave premiérovo predstaví bodies in urban spaces. Choreografiu však môžete zažiť iba v troch vyhradených časoch, a to v sobotu o 15:00, 19:00 a 22:00.

Afterpárty

Samozrejme nebude chýbať ani afterka, ktorá sa bude konať od 22:00 v Novej cvernovke. Zahrajú vám úspešný producent Whithe, Juraj P. z Purist, Blame Your Genes a Paulonius.

Ďalšie akcie konajúce sa popri Bielej Noci

VÚB banka si pripravila mnoho ďalších zaujímavých aktivít ako VÚB maľba a VÚB výhľad, ten sa žiaľ zaplnil veľmi rýchlo a na strechu budovy sa nedostanete bez rezervácie vopred. O program sa však báť nemusíte, pretože vrámci Bielej Noci sa bude konať na Hlavnom námestí aj Októberfest, kde si prídu na svoje nie len milovníci piva a jedla (až 20 domácich pivovarov), ale aj milovníci hudby. Vystúpia mená ako Vec & Škrupo + kapela, Fragile, Korben dallas a Billy Barman.

Ako píšu samotní organizátori, od 19:00 do 22:00 býva najviac ľudí, preto buďte ohľaduplní. Na stránke nájdete okrem znázornenia vodnej a historickej trasy na mape aj praktické informácie.

Čo môžete zažiť v Košiciach?

Okrem už niektorých spomínaných umeleckých diel a inštalácií (Submergence, Net Blow Up, Brocken 5.1 a.t.ď.), v Košiciach 6.10. bude svietiť svetelný lúč z Technickej univerzity a poprvýkrát vznikne svetelná inštalácia Dómu sv. Alžbety. Na Afterpárty v Košiciach (v Tabačke Kulturfabrik) sa objavia skvelí umelci: Ventolín, Galagha, Yanko Kráľ a Malalata.

Zdroj: Biela Noc

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode