zdielať

Už ste niekedy ochutnali havajské národné jedlo?

poke - misky poke bowls 1 1091x600 1 - Už ste niekedy ochutnali havajské národné jedlo?

Havaj je snom mnohých cestovateľov aj necestovateľov, kvôli moru, kultúre či zážitkom. Nie každý však vie, že okrem krásnej prírody a okolia tam láka aj dobré jedlo.

Ak by ste sa rozhodli cestovať na Havaj, určite nemôžete vynechať ich tradičné jedlo poké. Okrem Havaja si ho najskôr obľúbili v Kalifornii a následne v celej Amerike. Európania tiež milujú poké už dlho, na Slovensku sa však dostáva do popredia len v posledných mesiacoch. Napriek tomu si získala aj srdcia mnohých Slovákov.

poke - jonathan borba r4lfDRSg19o unsplash scaled - Už ste niekedy ochutnali havajské národné jedlo?
autor: unsplash.comNakoľko sa potraviny podávajú v surovom stave, nestrácajú živiny.

Nápad na toto skvelé jedlo vznikol, keď rybári chceli čo najčerstvejšie spracovať kúsky rýb, ktoré podávali so zeleninou. Imigranti z Ázie pridali k tomu ryžu, ocot, sójovú omáčku a dochutili aj rybie kúsky. Poké je veľmi svieže jedlo, ktoré sa podáva vo väčšej mise. Na spodok misy sa položí ochutená ryža a na ňu obľúbená zelenina, ryby, dary mora či syr. Je dôležité pripraviť si ryžu vopred, aby bola pri podávaní studená. Pri servírovaní poké je potrebné myslieť na čerstvosť surovín a to najmä na ryby. Nakoľko sa podávajú surové, je potrebné myslieť aj na ich kvalitu. Toto jedlo patrí medzi obľúbené, nakoľko prevažne ide o vegetariánske jedlo, ktoré je možné spracovať aj do vegánskej verzie. Medzi veľké výhody patrí, že do tejto misky si viete pridať zeleninu, ktorú preferujete.

Táto veľmi sýta miska plná zdravia a skvelej chuti je skvelou voľbou na obed, ale aj na zdravú večeru. Keďže ide o jedlo, ktoré nie je tepelne upravované, uchováva si veľa vitamínov, minerálov a výživných látok. Omega mastné kyseliny a zdravé tuky pomáhajú tráveniu. Vďaka svojmu zloženiu patrí medzi najzdravšie jedlá.

Kategórie:

Podobné články