zdielať

5 tipov pre kvalitný spánok

5 tipov pre kvalitný spánok - shop slo vhztm9QC0L0 unsplash scaled - 5 tipov pre kvalitný spánok

O kvalitnom spánku sníva väčšina ľudí. Problémom nie je len nájsť si dostatok času a dopriať svojmu telu kvalitný odpočinok. Oveľa väčší a závažnejší problém predstavuje zaspávanie. Poznáte ten pocit, keď sa snažíte zaspať, ale miesto vytúženého oddychu sa neustále prehadzujete v posteli? Nezúfajte. Dnes sme si pre vás pripravili článok, ktorý vám pomôže na ceste za lepším a kvalitnejším spánkom.

1 Chodiť spať v rovnaký čas je výhoda

Odborníci sa zhodujú, že nastaviť si jeden konkrétny čas, kedy chodíte spať pomáha. Vďaka tomu máte možnosť prispôsobiť si všetky svoje povinnosti nastavenému času a aj váš organizmus sa dokáže lepšie pripraviť na spánok. Časové výkyvy nepomáhajú organizmu v relaxácii, a preto sa snažte stanoviť si presný čas. Nezabúdajte, že za zdravú sa považuje dĺžka spánku v rozmedzí 7-8 hodín.

5 tipov pre kvalitný spánok - vladislav muslakov CwIU33KGToc unsplash 1024x777 - 5 tipov pre kvalitný spánok
autor: Vladislva MuskalovAko pracovať na kvalitnom spánku?

2 Zoznam povinností si pripravte ešte pred spánkom

Za časté prehadzovanie a neschopnosť upokojiť sa často môže fakt, že nás na druhý deň čaká množstvo povinností. V strese nechceme zabudnúť ani na jeden bod z programu, a preto sa snažíme udržať si v mysli každý bod. Ak si pripravíte zoznam povinností ešte pred spánkom, budete sa môcť lepšie uvoľniť. Nebudete musieť rozmýšľať nad všetkými povinnosťami, ktoré nechcete zabudnúť.

3 Vhodná teplota a príjemné prostredie

Najvhodnejšie je pre spánok chladnejšie prostredie. Ideálna teplota na spánok sa pohybuje okolo 20°C. Nezabudnite pred spánkom miestnosť dostatočne vyvetrať. Vhodné je tiež zabezpečiť si kvalitný matrac, vďaka ktorému nebude večerné zaspávanie absolútnym utrpením.

5 tipov pre kvalitný spánok - bruce mars wBuPCQiweuA unsplash 1024x809 - 5 tipov pre kvalitný spánok
autor: Bruce MarsVstávanie je často nočnou morou.

4 Jedenie dve hodiny pred spánkom – pravda alebo mýtus?

Vždy, keď vložíme do nášho organizmu jedlo, začína prirodzený proces trávenia. Trávenie však v podstatnej miere zaťažuje funkcie organizmu, a preto ak pred spaním príjmeme veľké množstvo jedla, máme problém zaspať. Približne dve hodiny pred spaním sa snažte neprijímať už žiadne jedlo. Prípadne stavte na naozaj ľahké snacky v podobe zeleniny.

5 Moderné technológie majú stop

Už dlho hovoríme o tom, že moderné technológie v podstatnej miere ovplyvňujú kvalitu nášho spánku. Snažte sa dať stop mobilu, televízii či počítaču aspoň hodinu pred spaním. Miesto ich používania sa zamerajte na čítanie kníh či meditciu.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.