zdielať

Zeleninové šťavy – ako ich využiť pri podpore zdravia?

šťavy - jan sedivy 3HE3B4r A08 unsplash scaled - Zeleninové šťavy – ako ich využiť pri podpore zdravia?
Zeleninové šťavy a podpora zdravia. Jan Sedivy

Zeleninové šťavy získavajú na poli zdravej výživy stále väčšiu popularitu. Každý z nás vie, že zelenina je mimoriadne prospešná pri podpore celkového zdravia organizmu. Napriek tomu je však pre mnohých náročne zaradiť dostatok zeleniny do svojho každodenného jedálneho lístka. Ako by to šlo jednoduchšie? Práve prostredníctvom zeleninovej šťavy. Mnoho ľudí nahrádza zeleninu ovocím a ovocnými šťavami či smoothie. To samozrejme nie je najlepším nápadom, pretože hlavnou zložkou týchto štiav je cukor. Práve z toho dôvodu sa odporúča s ovocnými šťavami experimentovať opatrne a zaraďovať ich najmä počas prvej polovice dňa. Ako sú na tom však zeleninové šťavy?

šťavy - jan sedivy kF4U7OWh DI unsplash 1024x819 - Zeleninové šťavy – ako ich využiť pri podpore zdravia?
autor: Jan SedivyZeleninové šťavy sú možnosť, ako doplniť vitamíny a minerály.

Výhody zeleninových štiav

Zeleninovú šťavu môžete zaradiť počas dňa kedykoľvek. Dajte si však pozor na rôzne zeleninové šťavy, ktoré sú miešané s ovocím. Šťava sa môže tváriť ako mrkvová, ale akonáhle v zložení objavíte banán či jablko, musíte rátať so zvýšeným obsahom cukru.

Podľa odborníkov sú zeleninové šťavy výhodné, pretože pomáhajú zachovať pH krvi pohybujúce sa okolo 7,4. Popisuje sa, že sa naša krv vplyvom stresu, nezdravých návykov a zle zostavenej stravy stáva mierne kyslou. Dnes sa predpokladá, že tento jav môže mať významný vplyv na vznik civilizačných chorôb, ako je cukrovka či obezita, i mnohých druhov rakoviny.

Prostredníctvom zeleninových štiav je rovnako možné doplniť deficit vitamínov a minerálov v tele. Získate krajšiu pleť, pevnejšie vlasy i lepšie trávenie. Výhodou je i podpora imunitného systému a detoxikačných procesov. Hlavným detoxikačným orgánom nášho tela je pečeň – prostredníctvom zeleninových štiav však môžete jej funkciu podporiť a odstrániť tak toxické látky z organizmu efektívnejšie.

šťavy - joe holiday dOZVUW7Bu00 unsplash 1024x683 - Zeleninové šťavy – ako ich využiť pri podpore zdravia?
autor: Joe HolidayPri kombinácii zeleniny s ovocím myslite na to, že šťava bude mať vyšší obsah cukru.

Najznámejšie zeleninové šťavy

Ak vás trápia problémy s tráviacou sústavou, je pravý čas vyskúšať mrkvovú šťavu. Mrkva bola v dávnych dobách používaná na tráviace problémy. Surová mrkva je ideálna na liečbu zápchy, uvarená zas pomáha zastaviť hnačku. Šťava z mrkvy je ideálna i na podporu pankreasu a žlčníku.

V prípade, že trpíte problémami s pleťou a akné je Váš spoločník, pomôcť môže uhorková šťava. Uhorková šťava priaznivo vplýva na pleť, pomáha obnoviť hydratáciu a bojovať s akné i s ostatnými kožnými problémami. Rovnako však pomôže i pri problémoch s krvným tlakom. Dokáže pomôcť i pri zápaloch ďasien. Pre zlepšenie kvality pleti môžete vyskúšať i šťavu z kapusty. Hoci patrí pravdepodobne medzi najmenej lahodné, podporuje aj liečbu vredov. Pri pravidelnej konzumácii však buďte opatrní, pretože veľké množstvo naraz rovnako nie je pre organizmus vhodné a môže sa prejaviť zvýšenou tvorbou plynov.

Poslednou z nášho zoznamu je šťava z červenej repy. Tá je vhodná najmä pri problémoch s krvou – podporuje tvorbu červených krviniek a podporuje čistenie krvi. Ocení ju však i pečeň, žlčník a obličky, pretože podporuje ich funkciu a pomáha pri obnove.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode