zdielať

Piazza di Spagna- námestie dvoch mocností

rím - IMG 2267 scaled - Piazza di Spagna- námestie dvoch mocností

Piazza di Spagna je jedno z najnavštevovanejších námestí v Ríme. Spolu so Scalina Spagna t.j. Španielskymi schodmi vytvárajú dokonalý obraz vytvorený v talianskom barokovom štýle.

Samotný názov Piazza di Spagna bol vytvorený z Palazzo di Spagna, respektíve sídla španielskeho veľvyslanectva pre Vatikán, ktoré sa na námestí nachádza od 17.storočia.

Piazza di Spagna sa nachádza neďaleko brány Porta del Popolo, ktorá v minulosti tvorila hlavný vstup do Ríma a práve preto bolo veľa pohostinstiev a ubytovní umiestnených v blízkosti námestia, keďže veľa cudzincov a cestujúcich potrebovalo využiť tieto služby. V súčasnosti je pre svoju minulosť táto oblasť nazývaná ako štvrť cudzincov.

rím - IMG 2270 683x1024 - Piazza di Spagna- námestie dvoch mocností

Piazza di Spagna sa nachádza blízko od hlavných ulíc Via dei Condotti, Via del BabuinoVia Frattina, ktoré sú charakteristické osobitými vilami zo 17-18. storočia.

Námestie Piazza di Spagna má špecifický tvar, pretože ukazuje východnú časť námestia- Piazza di Spagna a západnú časť námestia- Piazza di Francia, obsahujúcu schody vedúce ku  francúzskemu kostolu SS. Trinita Dei Monti. Práve tu môžeme vidieť historický boj o nadvládu Talianska medzi dvomi európskymi mestami, ktorý sa odzrkadlil v topografií Ríma. Pred kostolom sa nachádza Obelisco Sallustiano, respektíve obelisk, ktorý v roku 1789 dal postaviť pápež Pius VI a je ho vidieť na veľkú vzdialenosť.

rím - IMG 2309 683x1024 - Piazza di Spagna- námestie dvoch mocností

rím - IMG 2271 683x1024 - Piazza di Spagna- námestie dvoch mocností

Španielske schody boli postavené začiatkom 18.storočia a spájali námestie Piazza di Spagna a už vyššie spomenutý kostol. Boli postavené pod pontifikátom Inocenta XIII.a pod vedením rímskeho architekta Francesca De Santisa. Účelom malo byť vytvorenie miesta, na ktorom sa budú môcť občania stretávať.  Sú najširším schodiskom v Európe a sú obľúbeným miestom turistov, kde si ale nemôžete posedieť a vychutnať si tak výhľad na námestie Piazza di Spagna. Počet schodov sa líši od množstva zdrojov. Niekde sa uvádza, že schodov je 136 niekde 138. Nech je to akokoľvek určite stoja za návštevu.

rím - IMG 2229 683x1024 - Piazza di Spagna- námestie dvoch mocností

Uprostred námestia stojí Fontana della Barcaccia, ktorá bola postavená v rokoch 1627-1629 a  svojim tvarom pripomína čln. Sú na nej vyryté znaky rodiny Barberini a  konkrétne bola vyzdobená dvomi reliéfmi, ktoré zobrazujú slnko, ktoré bolo symbolom pápeža Urbana VIII. Autori tvrdia, že fontánu navrhol Gian Lorenzo Bernini, no niektorí odborníci autorstvo pripisujú jeho otcovi Pietrovi Berninimu. Existujú dohady, že účelom fontány malo byť pobavenie, nie vytvorenie akéhosi pôvabu a možno preto sa tejto fontáne hovorí škaredá fontána. Fontána pochádza z obdobia ranného baroka.

rím - IMG 2277 683x1024 - Piazza di Spagna- námestie dvoch mocností

V pravom rohu schodov sa nachádza dom anglického básnika Johna Keatsa, ktorý tam žil. V súčasnosti je to múzeum, ktoré je venované jeho pamiatke. V ľavom rohu schodov sa nachádza známa Babingtonova čajovňa, ktorá bola založená v roku 1893.

 

ZDROJE:

romeartlover.it

turismoroma.it

 

 

 

Kategórie:

Podobné články