zdielať

Zdravý spánok

Zdravý spánok - alarm clock 1193291 1920 - Zdravý spánok

Spánok je najviac podceňovanou zložkou zdravého životného štýlu. Napriek tomu, že dbáme na vyvýženú stravu, na pravidelný pitný režim či tréningy, spánok často podceňujeme a zanedbávame či už kvôli pracovným povinnostiam alebo dávame prednosť spoločenským aktivitám. Správny spánok je však cestou k zdraviu rovnako ako zdravá strava a pravidelný pohyb a jeho nedostatok môže spôsobovať vážne zdravotné problémy. Spánok predstavuje pre naše telo čas, počas ktorého si môže oddýchnuť, zregenerovať sa. Je to zároveň čas, kedy sa náš organizmus prepína do úsporného režimu a spotrebuje oveľa menej energiu ako počas dňa. Dnes sa čoraz častejšie hovorí o poruchách spánku, ktorými v súčasnoti trpí približne 40% populácie. 

Zdravý spánok - woman 2197947 1920 1024x683 - Zdravý spánok

Zdroj: pixabay.com

Čas, ktorý venujeme spánku, je pre každého človeka individuálnou záležitosťou. Zvyčajne sa stretávame s informáciou, ktorá hovorí o tom, že denne by sme mali spať približne 8 hodín. Tento fakt sa však týka predovšetkým detí a mládeže. S pribudajúcim vekom sa čas, ktoré naše telo potrebuje na svoju regeneráciu skracuje, ale nikdy by nemal byť kratší ako 6 hodín, ktoré sa považujú za dolnú hranicu.

Oveľa dôležitešie ako doba trvania spánku, je jeho nastavenie na presný čas. Pre telo je veľmi výhodné nastaviť sa na presný čas, kedy ide spať a na presný čas, kedy sa zobúdza. Tak sa vyhýbame stresovaniu organizmu a hoci sa to spočiatku môže zdať ako nemožná úloha a väčšina z nás si musí dopomôcť budíkom, postupne sa telo na nový režim nastaví a budík už nebude potrebný.

Zdravý spánok - house 2591528 1920 1024x683 - Zdravý spánok

Zdroj: pixabay.com

Často sa nedostatočný spánok v noci snažíme nahrádzať spánkom počas dňa. Telo však nepotrebuje prerušovaný spánok počas dňa, ale jeden celistvý úsek, počas ktorého sa regeneruje a naberá nové sily. Spánok počas dňa je výhodný najmä počas choroby, kedy dávame telu možnosť regenerovať sa dlhšie, ale rozhodne nepredstavuje náhradu nočného spánku. Pri problémoch nespavosťou je rozumné zmeniť svoje návyky a stravovanie alebo priamo vyhľadať lekársku pomoc. Nespavosť rozhodne nie je problém, s ktorým sa oplatí zahrávať si, pretože môže prerásť do oveľa vážnejších ochorení ako sú napríklad zápalové ochorenia tráviaceho traktu.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode