zdielať

Čo je to axolotl?

axolotl - matias tapia  rLJMMWhlAE unsplash scaled - Čo je to axolotl?

Planétu Zem s nami obýva veľké množstvo živočíchov – vodných či suchozemských. Mnohé z nich nepoznáme, alebo sme ich aspoň nikdy nevideli. Axolotl patrí medzi tých menej známych obyvateľov planéty. Je to malý obojživelník, ktorý je zaujímavý svojim vzhľadom aj úžasnou schopnosťou regenerácie – dokonca celých končatín!

Základné fakty: Axolotl mexický s vedeckým názvom Ambystoma mexicanum, je živočích pochádzajúci z mexických jazier. Ak si ešte pamätáte základy biológie, tak vás určite prekvapí, že axolotl je obojživelník neprechádzajúci metamorfózou. Jeho sfarbenie býva hnedé/zelené, ale nájdu sa aj svetloružové, zlaté, sivé, alebo čierne jedince. Vo voľnej prírode takmer vyhynuli, kvôli znečisteniu vôd. Dnes sa chovajú v zajatí. Radi jedia mäso (rybky, dážďovky, červy). Ich výzor ich robí takými populárnymi medzi chovateľmi obojživelníkov. Majú širokú hlavu, štyri nohy a chvost. Po stranách hlavy majú žiabre, ale dokážu sa nadýchnuť aj vzduchu z hladiny pomocou lícnej pumpy. Dospievajú vo veku približne 15 mesiacov, kedy sú schopní sa rozmnožovať.

Zaujímavosti: Zopár otázok, ktoré Vám možno napadnú pokiaľ ide o živočícha menom Axolotl.

Ako sa chovajú? V zajatí potrebujú na prežitie nádobu s vodou, ktorá má teplotu presne od 16 do 18 stupňov Celzia. Pri vyšších teplotách umierajú. Nádoba by mala byť hlboká aspoň 40 cm s hĺbkou vody aspoň 15 cm. Kŕmiť ich môžete pinzetou. Zaujímavosťou je, že axoloty majú úžasnú schopnosť regenerácie, dokonca celých končatín.

Dájú sa pohladkať? Axolotl sa dá pohladkať, ale musíte byť veľmi jemný a opatrný. Ponúknuť mu ruku a nevystresovať ho. Je lepšie ho nehladkať ak sa bráni, alebo sa snaží ujsť.

Dájú sa jesť? Túto otázku si možno položili tí, ktorí radi experimentujú s jedlom. Na konzumáciu axolitíka by ste pravdepodobne museli cestovať do Japonska. Nakoľko však ide o živočícha, ktorého tu nie je nadbytok – nie je lepšie sa naňho radšej pozerať ako ho jesť?

Sú nebezpeční? Absolútne nie, sú to mierumilovné malé zvieratá s dĺžkou do pol metra, ktoré ľuďom nemajú ako ublížiť. Skôr si treba dávať pozor, aby ste neublížili Vy im.

Koľko stojí axolotl? Od dvadsiatich eur. Cena sa môže vyšplhať vysoko, pokiaľ ide o nejaké unikátne sfarbenie, alebo iné jedinečné charakteristiky daného jedinca. Celkovo však treba rátať s tým, že starostlivosť o tohto tvora je nákladná – hlavne špeciálne akvárium a ostatná výbava. Aby bol axolotl spokojný treba mu venovať veľa starostlivosti a zabezpečovať mu ideálne podmienky na život.

Zdroj: www.livescience.com

Kategórie:

Podobné články