zdielať

Zdravé zdroje tukov

tuky - nazar hrabovyi lIuxlN0zSjs unsplash scaled - Zdravé zdroje tukov

Tuk bol po dlhý čas považovaný za nepriateľa číslo jeden. Predpokladalo sa, že je zodpovedný za množstvo chorôb i za rýchle priberanie na hmotnosti. Zažili sme extrémnu módu nízkotučných potravín, v ktorých bol tuk nahradený tým pravým vinníkom, ktorý spôsobuje nadbytočné kilogramy – sacharidmi. Dnes už prešlo veľa času a v oblasti výživy sme oveľa múdrejší. Napriek tomu je stále tuk považovaný za extrémne nezdravý. Dovoľte nám vyviesť Vás z omylu, tuk vo svojej strave extrémne potrebujete. Je zodpovedný za tvorbu bunkových membrán, je stavebným kameňom celej rady hormónov. Ak patríte medzi tých, ktorí majú z tuku strach, snažte sa staviť na zdravé formy tuku. Dnes Vám prezradíme, aké to sú.

Orechy

Hneď prvá skupina je tak rôznorodá, že si dokáže vybrať každý. Orechy predstavujú potravinu bohatú na zdravé tuky. Už od dávna sa traduje, že vlašský orech podporuje mozgové funkcie a umožňuje nám lepšie rozmýšľať a pamätať si viac. V prípade, že nepatríte medzi priaznivcov vlašských orechov, siahnuť môžete po mandliach, pistáciách, kešu a celej rade ďalších.

tuky - maksim shutov pUa1On18Jno unsplash 1024x683 - Zdravé zdroje tukov
autor: Maksim ShutovZ celej rady druhov orechov si iste vyberiete svoj obľúbený.

Losos

Ak patríte medzi fanúšikov rýb, máme pre Vás dobrú správu. Losos patrí medzi jednu z najzdravších potravín vôbec. Nachádza sa v ňom vysoký obsah omega 3 mastných kyselín, ktoré sú známe podporou kardiovaskulárneho systému.

Avokádo

Mimoriadne populárne avokádo našlo svoje uplatnenie v celej rade receptov. Veľká časť ľudí si ho obľúbila najmä preto, že avokádo je zdrojom zdravých tukov, ktoré podporujú ich celkové zdravie. Vychutnať si ho môžete v sladkej podobe ako avokádový puding, alebo staviť slanú variantu a populárne avokádo toasty, ktoré zažívajú svoju veľkú slávu.

tuky - louis hansel shotsoflouis XGNPO89fqV0 unsplash 1024x683 - Zdravé zdroje tukov
autor: Louis Hansel @shotsoflouisAvokádo zažíva svoju veľkú slávu.

Olivy a olivový olej

Niet divu, že populácie okolo Stredozemného mora patria medzi najzdravšie na svete a infarkt sa im vyhýba oblúkom. Slovo tuk rozhodne v ich jedálničku nepatrí medzi tabu. Olivy a olivový olej, ktorý sa lisuje šetrne a za studena, sú zdrojmi celej rady mastných kyselín, ktoré patria medzi zdravé. Neváhajte ich zaradiť do svojho jedálneho lístka.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode