zdielať

Trend menom prerušované hladovanie

chudnutie - emma simpson mNGaaLeWEp0 unsplash scaled - Trend menom prerušované hladovanie
Ako funguje prerušované hladovanie? Emma Simpson

V oblasti životného štýlu sa neustále vynárajú nové trendy, ktoré nám majú pomôcť udržať sa v lepšej kondícii a cítiť sa dobre vo svojej koži. Jedným z nových trendov je prerušované hladovanie, ktoré dokáže pomôcť s účinným chudnutím. Ako to však už v prípade trendov býva, mnohé z nich sú nezdravé a škodlivé. Je to prípad i prerušovaného hladovania alebo sa jedná naozaj o spôsob, ktorý nám môže pomôcť zbaviť sa nadbytočných kilogramov a postúpiť vo svojom sne za štíhlou líniou a pevnejším zdravím? Pozrime sa na trend zblízka a odhaľme všetky jeho pre a proti.

chudnutie - brooke lark atzWFItRHy8 unsplash 1024x683 - Trend menom prerušované hladovanie
autor: Brooke LarkPrerušované hladovanie môže byť spôsobom, ako schudnúť.

Čo je to prerušované hladovanie?

Prerušované hladovanie (tiež nazývané i krátkodobý pôst) predstavuje možnosť stravovania, ktorá zaŕňa pravidelné krátkodobé intervaly bez prijímania stravy. Prerušované hladovanie pomáha ľuďom prijať počas dňa menej kalórií, a tým vytvoriť kalorický deficit, ktorý stojí za konečným úbytkom hmotnosti. To však rozhodne nie je koniec. Podľa odoborníkov môže krátkodobý pôst predstavovať i možnosť, ako minimalizovať rizikové faktory stojace napríklad za vznikom cukrovky 2. typu. Predchádzať tiež môže vzniku kardiovaskulárnych ochorení, pretože prerušovaný pôst stojí za znižovaním hladiny cholesterolu v krvi.

Prerušované hladovanie má niekoľko rôznych ciest. Jedna (a zároveň najpopulárnejšia) predstavuje rozdelenie dňa v pomere 16:8. V tomto prípade 8 hodín prijímate stravu (môžete si rozdeliť jedlá na 3 alebo 5 hlavných) a 16 hodín máte nastavený pôst. Existujú však i ďalšie spôsoby, ktoré Vám pomôžu prispôsobiť prerušovaný pôst Vašim konkrétnym potrebám.

chudnutie - luke michael 1cWZgnBhZRs unsplash 1024x678 - Trend menom prerušované hladovanie
autor: Luke MichaelPrerušované hladovanie pomáha minimalizovať i vznik cukrovky 2. typu.

Aké sú výhody prerušovaného hladovania?

Medzi najznámejšiu výhodu patrí samozrejme redukcia nadbytočných kilogramov. Prerušované hladovanie dokáže zatočiť i s obávaným brušným tukom. Okrem toho však skrýva v rukáve ešte niekoľko tromfov. Pravdou je, že prerušované hladovanie má vplyv i na hladinu hormónov v našom tele, ktoré ovplyvňujú metabolizmus, pohlavnú sústavu a dokonca i našu náladu. V tomto prípade si prerušované hladovanie zahráva najmä s hormónmi energetického metabolizmu. Je dokázané, že prerušované hladovanie pomáha normalizovať hladiny hormónov zodpovedných za energetický metabolizmus, a tým podporiť chudnutie.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.