zdielať

Sú plné vitamínov a podporia imunitu. Zázrak prírody menom šípky.

šípky - IMG 3637 - Sú plné vitamínov a podporia imunitu. Zázrak prírody menom šípky.

V jesenných mesiacoch sú ľahko dostupné a nájdete ich takmer kdekoľvek. Zázrak prírody šípky sa skutočne oplatí nazbierať a dopriať si teplý čaj či džem. 

Šípky sú liečivými plodmi z ruže šípovej. Táto krásna rastlina kvitne v júni a v júli a je typická nádhernými bielymi až ružovými kvetmi. Ker dorastá do výšky 1,5-2,5 metra a pochádza z Prednej Ázie, resp. z krajín južnej Európy.  Šípky obsahujú vysoké množstvo vitamínov a sú prospešné pre telo a celkový zdravotný stav. Aj vďaka svojim účinkom ich už starí Gréci nazývali ,,Plodom bohov“. Sú ľahko dostupné, nakoľko sa dajú nazbierať v jesenných mesiacoch a ešte aj začiatkom novembra.

Šípky majú v 100 gramoch 162 kalórií, 0,3 g tukov, 38 g sacharidov (z toho cukry 2,6 g), 1,6 g bielkovín a 24 g vlákniny. Šípky ďalej obsahujú vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B6-pyridoxín, B9-kyselina listová, C, E, K, rutín (vitamín P), z minerálnych látok sú to fosfor, horčík, draslík, pektín, mangán, vápnik, sodík, železo.

šípky - IMG 3639 e1572801052328 768x1024 - Sú plné vitamínov a podporia imunitu. Zázrak prírody menom šípky.
autor: Simona JurigováŠípky pomáhajú aj pri spaľovaní brušného tuku a čerstvé obsahujú vysoké množstvo antioxidantov.

9 účinkov na zdravie:

  1. Podpora  imunity– bohaté množstvo vitamínov má pozitívne účinky na imunitu a celkovú obranyschopnosť organizmu.
  2. Liek proti paradentóze– kombinácia vápniku, rutínu a vitamínu C je najlepšou prevenciou proti paradontóze, krvácaniu a ochoreniam ďasien. Dostatok vitamínu C pomkáha zdržiavať zdravé zuby až do vysokého veku.
  3. Pôsobia ako analgetikum- Karotenoidy a flavonoidy, ktoré sa nachádzajú v šípkovom čaji pôsobia analgeticky a tým pádom potláčajú bolesť, či už ide o dlhodobé problémy alebo o akútne zranenia typu pomliaždeniny alebo podvrtnutia.
  4. Detoxikácia tela- šípkový čaj má močopudné účinky, čo pomáha eliminovat toxíny, nežiadúce soli a tuky. Detoxikácia organizmu je prospešná na vypláchnutie toxínov a zníženie zaťaženia obličiek a pečene.
  5. Regulácia hladiny cukru v krvi- pravidelné užívanie šípok je spojené so zníženou dávkou cholesterolu. Je obzvlášť účinné u obéznych pacientov.
  6. Pôsobia proti chudokrvnosti- vysoké množstvo železa v šípkach dokáže zabrániť chudokrvnosti a udrží základné orgány dobre okysličené,  čím sa zvyšuje metabolická aktivita a optimalizuje funkčnosť rôznych orgánových systémov.
  7. Zlepšujú zdravie pokožky- vitamín C stimuluje tvorbu kolagénu a tým aj znižuje vrásky a jemné linky.
  8. Šípkami proti rakovine– ovocie potláča zápal a množenie rakovinových buniek. Znižujú migráciu buniek rakoviny prsníka, rakoviny hrubého čreva a konečníka. Zároveň stimulujú komunikáciu medzi bunkami, ktorých poškodenie vedie k rakovine.

Výborným tipom na zužitkovanie šípok je čaj, džem či šípkový sirup. Ak si chcete dopriať tento zázrak aj počas zimy, poriadne plody vysušte a odložte do suchého prostredia. V obchodoch nájdete len tie dovezené z Východnej Európy. Šípky sú skvelým vitamínom aj pre zvieratá ako napríklad kone. Odporúča sa pridávať ich do krmiva či už v čerstvej alebo v sušenej forme.

Kategórie:

Podobné články