zdielať

Spánok – nedostatková komodita

spánok - alexandra gorn 320556 unsplash - Spánok – nedostatková komodita
Zdroj: unsplash.com

Kvalitný spánok je v dnešnej dobe komodita, ktorú by bolo možné vyvážiť zlatom. Stresujeme sa, ponáhľame sa, naháňame sa v práci a úplne zabúdame na to, čo je pre nás dôležité. Stres, zlá strava, zlozvyky sú všetko faktory, ktoré ovplyvňujú spánok. Napriek tomu, že spíme odporúčaných osem a možno i viac hodín ráno vstávame unavení a podráždení a pocit odpočinutia sa akosi odmieta dostaviť. Ako sa dá na kvalitnom spánku pracovať a zlepšiť ho?

spánok - nicole honeywill 1163686 unsplash 683x1024 - Spánok – nedostatková komodita
autor: Nicole HoneywillZlozvyky často stoja za nekvalitným spánkom.

Stresu sa v dnešnej dobe jednoducho nevyhneme. Číha na nás na každom rohu. Môžeme sa mu však vyhnúť aspoň večer, keď sa chystáme do postele. Mnoho ľudí pracuje až do doby, kedy sa chystajú postele alebo pozerá televíziu či trávi čas na internete. A to je obrovská chyba. Aspoň hodinu pred spaním by ste mali minimalizovať elektroniku vo svojom okolí. Vypnúť počítač, vypnúť televíziu a venovať sa skôr čítaniu knihy či rozprávaniu sa s partnerom. Telo sa tak začne upokojovať, rýchlejšie zaspíte a aj spánok bude kvalitnejší.

Zlý spánok často pramení aj z nedostatku pohybovej aktivity počas dňa. Ak je vaše zamestnanie sedavého charakteru a počas dňa sa presúvate autom či hromadnou dopravou, telo nepáli energiu a tak máte problém zaspať. Zmeniť to môžete zmenou svojho návyku – prejdite sa počas obedovej prestávky, prejdite sa cestou domov na čerstvom vzduchu. večer sa vám bude hneď lepšie zaspávať.

spánok - annie spratt 723031 unsplash 683x1024 - Spánok – nedostatková komodita
autor: Annie SprattNedostatok spánku je spúšťačom depresie i iných závažných chorôb.

Mnoho ľudí ma dnes však problémy so spánkom, ktorých príčina je neznáma. Skôr ako však siahnete po liekoch z lekárne, skúste prírodne lieky, ktoré sú často účinnejšie ako tie čo kúpite. Veľkým pomocníkom v oblasti upokojenia je harmančekový čaj, ktorý zároveň pôsobí na nervovú i. tráviacu sústavu. Pomôcť vám môže klinček a škorica, ktoré si môžete pridať do jedla. Okrem týchto pomocníkov však nájdete i rôzne bylinné zmesi na upokojenie, ktoré vám môžu pomôcť. Po liekoch siahajte vždy až ako po poslednej možnosti.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode