zdielať

Sme naozaj plní parazitov?

Sme naozaj plní parazitov? - shutterstock 574519687 - Sme naozaj plní parazitov?

Neprejde snáď ani jediný deň, aby nás na internetových stránkach neohurovali reklamy, ktoré sľubujú, že vyriešia všetky naše zdravotné problémy – od nespavosti, cez tráviace ťažkosti až po depresie. Všetky naše problémy majú jeden spoločný problém a tým je, že naše telá sú zamorené parazitmi. Takmer všetky tieto stránky sľubujú, že ich zázračný prípravok okamžite zatočí tak s parazitmi ako aj so všetkými zdravotnými problémami.

Sme naozaj plní parazitov? - 6eaef16c43351e287c01cdd797ca7e70 1024x693 - Sme naozaj plní parazitov?
Zdroj fotky: http://www.fakt.pl/

Vzťah parazita a hostiteľa je na úrovni biológie definovaný ako vzťah, pri ktorom parazit čerpá živiny so svojho hostiteľa, ktorému svojim konaním škodí. Prevláda názor, že paraziti sú v telách ľudí prítomní len v rozvojových krajinách, kde je naozaj nízka úroveň hygieny. Faktom ale je, že parazitom sa môžete nakaziť aj u nás – stačí zle tepelne opracovaná strava, zle umytá zelenina alebo kontakt s nakazeným zvieraťom.

Parazitológia je fascinujúca oblasť štúdia. Prvá vec, ktorú sa na úplne prvej prednáške človek dozvie je, že každý si v našom tele nesieme nejakého parazita. Problémom však ostáva, že drvivá väčšina ľudí si parazitov predstavuje ako červy, ktoré preliezajú našou tráviacou sústavou. Parazit však môže byť na veľkostne ešte menší ako samotná bunka. Choroby ako malária alebo leischmanióza sú spôsobené malými parazitmi, ktoré nie je možné vidieť voľným okom. Napriek tomu sú červy len jednou malou skupinou parazitov v obrovskej oblasti štúdia parazitológie.

Sme naozaj plní parazitov? - CSIRO ScienceImage 2818 Group of Nematodes 1024x691 - Sme naozaj plní parazitov?

Zdroj fotky: http://svetsneku.wgz.cz/

Stránky, ktoré sa v poslednej dobe začali rozmáhať na internete strašia čitateľov obrovským množstvom parazitov v ich telách. Človek sa naozaj môže nakaziť hlísticou alebo pásomnicou – najčastejšie zo zle tepelne opracovaného mäsa. Prvými príznakmi najčastejšie sú únava, zvýšená chuť na jedlo a úbytok hmotnosti. Pri takom zamorení parazitmi ako mnohé internetové stránky ponúkajúce zázračné liečivé produkty a procedúry opisujú by museli byť príznaky postihnutím parazitmi oveľa drastickejšie a ďalekosiahlejšie. Nejednalo by sa len o únavu ale aj o krvácanie z telesných dutín, kolaps organizmu alebo ťažkú anémiu.

Pacient napadnutý obrovským množstvom parazitov by nielenže musel s najvyššou pravdepodobnosťou navštíviť krajinu s veľmi nízkou hygienou ale aj dlhodobo a vytrvalo ignorovať zdravotné problémy, aby sa parazity premnožili v takom meradle ako je často popisované na zázračných stránkach. Ak máte podozrenie, že vo vašom tele drieme parazit je lepšie vyhľadať lekára a spoľahnúť sa na jeho odborný názor a cielenú liečbu ako skúšať neoverené a netestované lieky, ktoré môžu priniesť oveľa viac problémov a komplikácií ako samotný parazit.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode