zdielať

V podzemí pražského hradu

V podzemí pražského hradu - charles bridge 999985 1920 - V podzemí pražského hradu
Zdroj: shutterstock

Práca vedca so sebou prináša mnoho zaujímavých zážitkov. Človek sa dostane na miesta, o ktorých predtým mohol len snívať. Na miesta, kam sa bežný človek len tak ľahko nedostane. Posledný veľmi zaujímavý projekt, ktorý som navštívila bola návšteva podzemia pražského hradu, kde je ukryté celé stratené mesto. Podzemie pražského hradu nie je turistickou atrakciou, pretože tu ešte stále prebieha archeologický výskum a preto je samozrejme nemysliteľné, aby tu prebiehali turistické prehliadky.

 

Hneď pri vstupe do podzemia pražského hradu sa prechádza okolo starých valov, ktoré pravdepodobne slúžili na obranné účely. Sprievodkyňa rozpráva o starých stavbách a o teóriách, že miesto, kde sa práve nachádzame, pôvodne slúžilo ako mocenské sídlo a až neskôr bolo prebudované na sídlo cirkevné. Archeológom, ktorí kopú na týchto miestach, sa však teóriu veľmi jednoducho podarilo vyvrátiť. Na rovných plochách, tzv. hradčanskom návrší sa nachádzajú náboženské stavby, kým obytné domy a sídla sú budované v strmom svahu.

Staré zabudnuté mesto pod pražským hradom je plné úzkych uličiek a strmých schodísk, na ktorých si človek musí dávať pozor, aby nespadol a nezakopol. Väčšina vykopávok sa nachádza pod III. nádvorím pražského hradu.

V podzemí pražského hradu - P1060561 1024x768 - V podzemí pražského hradu
Zdroj: shane.rajce.idnes.cz

Najstaršie stavby strateného mesta pod Pražským hradom môžu pochádzať z obdobia 8. – 9. Storočia. Pri prechádzaní podzemím pražského hradu sa mi zdá celé usporiadanie veľmi chaotické. Pivnice domov sú na rôznych úrovniach a aj na stenách sú badateľné rozdiely. Je to spôsobené tým, že každé miesto v podzemí bolo pravdepodobne postavené v inom časovom období.

Jednoznačne najväčšou dominantou bol pre mňa kostol sv. Bartolomeja, ktorý pravdepodobne pochádza z obdobia 12. storočia. Kostol sv. Bartolomeja a katedrála sv. Víta, ktorá je dnešnou dominantou pražského hradu spájala v minulosti kamenná chodba, ktorá je v dnešnej dobe stále zachovaná.

V podzemí pražského hradu - restauratorske laboratore praha 2009 d - V podzemí pražského hradu
Zdroj: arup.cas.cz

Okrem pivníc stredovekých domov a jedného románskeho, ktoré pravdepodobne tvorili štvrť sme počas prehliadky narazili aj na brvná, ktoré v minulosti slúžili ako vodovod – masívne brvná a v nich železné trúbky určené na vedenie vody.

Podzemie pražského hradu ukrýva veľa tajomstiev a je len v rukách archeológov, koľko z nich budú schopní odkryť.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode