zdielať

Prečo je leto ideálne pôstne obdobie

pôst - ella olsson KPDbRyFOTnE unsplash scaled - Prečo je leto ideálne pôstne obdobie
Ako začať s pôstom? Ella Olsson

Rýchle pracovné tempo si na nás často vyberá daň v podobe nedostatku času. Hlad sa snažíme zahnať lákavými dobrotami, ktoré však rozhodne nevynikajú živinami potrebnými pre organizmus. Svoju chybu si uvedomíme až neskoro. Prejaví sa v podobe nafúknutého brucha alebo akné. A my si opäť raz uvedomujeme, že sme to s jedlom prehnali. Mýliť sa je však ľudské a oveľa rozumnejšie, ako sa trýzniť výčitkami alebo lámať nad sebou palicu, je dopriať si obdobie pôstu. Leto je ideálne obdobie, kedy sa s pôstom a odľahčenou stravou začína oveľa jednoduchšie. Prečo je to tak? Prezradíme Vám v dnešnom článku.

Oveľa menej nám chutí

Je pravdou, že počas letných horúčav naozaj nemáme chuť siahnuť po ťažkom jedle. Počas dňa väčšinou nemáme chuť vôbec na nič. Práve preto je fajn dopriať si pôst. Nebudete musieť bojovať s chuťami na sladké a vyhnete sa i chybám v prejedaní.

pôst - ella olsson C1Q3qOTlegg unsplash 1024x683 - Prečo je leto ideálne pôstne obdobie
autor: Ella OlssonPôstne obdobie Vám môže opäť dostať trávenie do normálu.

Všade okolo je čerstvé ovocie a zelenina

Hlavnou myšlienkou úspešného pôstu je zaradiť miesto spracovaných potravín tie čerstvé. Nikomu však srdce neposkočí pri pomyslení na paradajky z obchodu, ktoré v mnohých prípadoch chutia ako plastové vrecko. V lete je však možné nakupovať výrobky od lokálnych predajcov a dopriať si naozaj dozretý melón, lákavé paradajky i skvelú uhorku. Siahnuť môžete po mnohých zdravých dobrotách. Počas leta si dokonca môžete nájsť farmárov, od ktorých budete odoberať čerstvé potraviny i naďalej. Začať pestovať však môžete i Vy. Zasaďte si doma (pokojne i na balkón alebo okno) pár kvetináčov s bylinkami. Čerstvá pažítka, voňavý petržlen a bazalka posunú i diétne jedlo na úplne novú úroveň.

pôst - ella olsson rD3YrnhTmf0 unsplash 1024x683 - Prečo je leto ideálne pôstne obdobie
autor: Ella OlssonVymeňte spracované potraviny za čerstvé.

Dodržiavať pitný režim je jednoduchšie

V lete máme neustále smäd a stále sa trápime s horúčavami. Dodržiavať pitný režim je tak o niečo jednoduchšie, zvlášť ak sa chceme vyhnúť malátnosti a prehriatiu. Počas pôstu môžete svoj pitný režim doplniť i ovocnými šťavami, s tými však opatrne kvôli vysokému obsahu jednoduchých sacharidov.

Pôst pomáha naše trávenie udržať v dobrej kondícii. Ak často trpíte rôznymi prehreškami, neváhajte zaradiť pár dní odľahčeného stravovania. Pôst je dobré kombinovať i s pohybovou aktivitou, rozhodne to však v lete nepreháňajte. Zaraďte jednoduché cvičenie v podobe jogy alebo pilatesu.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.