zdielať

Bratislava – Jazzové tóny v pohári vína

slovenské vína - scott warman rrYF1RfotSM unsplash scaled - Bratislava – Jazzové tóny v pohári vína
Najlepšie víno v Bratislave môžete ochutnať 16.8.2020 v Rači. Scott Warman

Slovenskí vinári majú problém. Možno ste zachytili v správach, že slovenskí výrobcovia vín nedokážu konkurovať zahraničnému dovozu. Vo veľkých supermarketoch kúpite víno za dve eurá, ktoré pricestovalo z Talianska alebo Španielska. Koľkí z nás si kúpia to najlacnejšie? Určite mnohí. Mali by sme začať kupovať slovenské, nie najlacnejšie. Vinár zo Slovenska nie je schopný predať fľašku vína za dve eurá. Náklady na vypestovanie hrozna, kvalitné spracovanie, fľašu a etiketu sú také vysoké, že cena dve eurá je nereálna. Slovenské vína sú drahšie, ale kvalitnejšie, lepšie a hlavne sú naše. Je na čase podporiť slovenské vína.

V posledných rokoch sú slovenské vína stále kvalitnejšie. Medzi tie najlepšie patria vína z odrôd Rizling rýnsky, Tramín červený a Frankovka modrá. Na slovensku máme 6 vinohradníckych oblastí. Vinice v Malých Karpatoch sú historicky najstaršou oblasťou známou práve svojim lahodným vínom. Rača, mestská časť Bratislavy, je súčasťou vinárskej oblasti Malých Karpát. Tradícia račianskeho vinárstva začína už v stredoveku. Historické pramene uvádzajú, že v 13. storočí sa už  hrozno pestovalo a spracovávalo na víno práve v oblasti Bratislava – Rača. Neskôr Mária Terézia dokonca udelila račianskej oblasti dekrét o pestovaní račianskej frankovky. Červené víno z Rače bolo súce aj na cisársky stôl. Kúpiť si ho môžeme aj dnes, v obchode, na internete, priamo u vinárov alebo na vínnej slávnosti. Práve v oblasti Bratislava – Rača sa zvyknú konať vínne slávnosti. Jedno takéto podujatie nás čaká aj tento rok, v auguste.

V nedeľu, 16.8.2020, sa môžeme zabaviť a môžeme podporiť račianske víno na akcii Jazzové tóny v pohári vína v Bratislave –Rači. Organizátorom akcie je rodinné vinárstvo Karol Križanovič v spolupráci s mestskou časťou Bratislava- Rača. Podujatie je usporiadané s cieľom podporiť vinárstvo, užiť si kvalitnú hudbu a dať si dobré vínko. Vstup na akciu je voľný a podujatie nájdete vo vinohrade Schinwegh na ceste z Krasňan smerom do horárne. Tešiť sa môžete na saxofonistu Martina Chrenka, gitaristu Vladimíra Jimmyho Nikulina a samozrejme výborné víno!

Zdroje:

www.kamdomesta.sk

www.wineplanet.sk

www.vinomatus.sk

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode