zdielať

Pešo so psom – Pustý hrad

slovensko - P1200164 - Pešo so psom – Pustý hrad
Hlavná vstupná brána Horného hradu Zdroj: Autor článku

Vznikol asi v 12. storočí a bol nazvaný Zvolenský hrad, neskôr sa začal používať názov Starý hrad, dnes je to skôr Pustý hrad.
Patrí medzi najrozsiahlejšie zrúcaniny v strednej Európe. Nachádza sa na vrchu pohoria Javorie.
Archeologický výskum preukázal osídlenie v neskoršej dobe kamennejbronzovej.
Skladá sa z dvoch častí: Horného a Dolného hradu.

slovensko - P1200155 e1557933022441 - Pešo so psom – Pustý hrad
Výhľad z hradu, Zdroj: Autor článku

Prístup k tomuto hradu je zo Zvolena. My sme sa doviezli vlakom (ak by ste sa však rozhodli prísť autom, odporúča sa zastaviť pri zimnom štadióne a tam sa napojiť na náučný chodník). Zo stanice sme potom pešo kráčali po modrej značke, okolo Zvolenského zámku, postupne k nášmu cieľu. O niekoľko minút sme sa cez asfaltové chodníky a cesty dostali konečne na krajšiu trasu náučného chodníka. Tam začala cesta stúpať a šliapanie do kopca dalo viac zabrať (psy nás držali v rýchlom tempe), no stále to bolo príjemné.

Počas cesty môžete nájsť 20 informačných tabúľ s rôznymi zaujímavosťami. My sme našli aj takéto sochy, katapult, baranidlo, či dokonca kamenné hlavy (viď. foto).

slovensko - P1200142 - Pešo so psom – Pustý hrad
Katapult, Zdroj: Autor článku

 

slovensko - P1200140 - Pešo so psom – Pustý hrad
Baranidlo, Zdroj: Autor článku

 

slovensko - P1200146 - Pešo so psom – Pustý hrad
Kamenné hlavy, Zdroj: Autor článku

 

slovensko - P1200107 1 - Pešo so psom – Pustý hrad
Socha, Zdroj: Autor článku

Po obzretí hradu sme sa usadili pri ohnisku a doplnili energiu dobrotami z batohu. Mali sme úžasný výhľad na všetky strany, najmä na Zvolen a okolité pohoria. Naši štvornohí turisti si tento výhľad užili priamo z hradieb.

slovensko - P1200129 - Pešo so psom – Pustý hrad
Zdroj: Autor článku

Paradoxne sme tento hrad opúšťali hlavnou vstupnou bránou Horného hradu (na titulnej fotke) a pokračovali sme dole lesnou cestou až naspäť k vlaku.

V letnej sezóne je práve tento hrad veľmi obľúbený. Navštevujú ho rodiny s deťmi (je možné prísť aj s kočíkom po asfaltke a štrkovej ceste), športovci na bicykloch, turisti s fotoaparátom, či bežci kvôli zlepšeniu kondície.

Nám počasie prialo aj na jar a rezká chôdza do kopca a spoznávanie nových miest mierne unavila aj našich zvedavých štvornožcov. Preto tento výlet odporúčajú všetkými ôsmimi labkami.

Zdroj:
www.pustyhrad.com

Kategórie:

Podobné články